Stephen Hawking, popredný britský teoretický fyzik Stephen Hawking, zomrel vo veku 76 rokov. Profesor skonal pokojne počas spánku doma v anglickom meste Cambridge. Úmrtie potvrdil hovorca rodiny, píše CNN.
Pozrite si život svetoznámej osobnosti aj v obrazoch:
Renomovaný vedec aj napriek ťažkému zdravotnému postihnutiu patril medzi najvplyvnejších mysliteľov súčasnosti.
Základné informácie:
- Dátum narodenia: 8. januára 1942
- Miesto narodenia: Oxford, Anglicko (vyrastal v Londýne a v jeho okolí)
- Meno: Stephen William Hawking
- Otec: Frank Hawking, lekár a výskumný biológ
- Matka: E. Isobel Hawkingová, ľavicová aktivistka
- Manželstvá: Elaine Masonová (1995-2006, rozvod); Jane Wildeová (1965-1991, rozvod)
- Deti: s Jane Wildeovou: Timothy, Lucy a Robert
- Vzdelanie: Oxfordská univerzita, 1962; Cambridge University, 1966
- Dátum smrti: 14. marca 2018 vo veku 76 rokov
Ďalšie fakty o jeho osobe:
- Narodil sa 8. januára 1942, čo je aj dátum 300. výročia smrti astronóma a fyzika Galilea Galileiho.
- Na škole ho volali Einstein.
- Hosťoval v seriáli Teória Veľkého Tresku (The Big Bang Theory), kde hral sám seba, v seriáli "Star Trek: The Next Generation" a "The Simpsons".
- Svetoznámy vedec trpel Lou Gehrigovou chorobou (amyotrofická laterálna skleróza alebo ALS), ktorá je smrteľná a zvyčajne sa na ňu zomiera po troch rokoch. Hawking s ňou prežil 50 rokov. Kvôli chorobe ochrnul a bol úplne závislý od pomoci ostatných. Využíval však pomoc technológií. Vedel pohybovať len niekoľkými prstami jednej ruky.
- V roku 2014 o ňom a jeho prvej manželke Jane nakrútili film: Hawkingov príbeh - Teória všetkého (Theory of Everything), ktorý zaznamenal veľký úspech. Získal Cena Akadémie pre najlepšieho herca v hlavnej úlohe, Zlatý glóbus za najlepší mužský herecký výkon v dramatickom filme, Zlatý glóbus za najlepšiu hudbu, filmová cena BAFTA pre najlepšieho herca v hlavnej úlohe, Screen Actors Guild Award pre najlepšieho herca v hlavnej úlohe, cena BAFTA za najlepší britský film, cena BAFTA za najlepší adaptovaný scenár, Donatellov Dávid za najlepší európsky film.
- Jeho syntetizátor reči mal americký prízvuk.
- Počas života získal 12 čestných titulov a 16 ocenení.
- V roku 2011 Hawking povedal, že s vidinou smrti už žije 49 rokov.
- Pre britský denník Guardian povedal, že ľudský mozog je ako počítač a nie je žiadne nebo či život po živote pre pokazené počítače. Život po smrti je podľa svetoznámeho vedca iba rozprávka pre ľudí, ktorí sa boja neistoty.
Jeho najznámejšie výroky:
„Ak sa zaseknete, nie je dobré zúriť. Čo ja robím je, že pokračujem v inej činnosti, no stále rozmýšľam nad daným problémom. Niekedy to trvá i veky, kým sa pohnem dopredu. V prípade čiernych dier to bolo 29 rokov.“ (pre The Guardian, 2005)
Najväčšia záhada: „Ženy. Tie sú kompletnou záhadou.“ (pre The New Scientist, 2012)
„Všimol som si, že ľudia tvrdia, že všetko je predurčené a nič nemožno urobiť pre zmenu. No sledujte, keď prechádzajú cez cestu.“ (napísal v "Black Holes and Baby Universes and Other Essays," 1994)
Reakcia na Einsteinov výrok „Boh nehrá kocky“: „Takže Einstein sa mýlil, keď povedal „Boh nehrá kocky.“ Uvažovanie o čiernych dierach nasvedčuje, že Boh nielenže hrá kocky, ale občas ich hádže aj tam, kde ich nikto nemôže vidieť.“ V pôvodnom znení: „So Einstein was wrong when he said "God does not play dice". Consideration of black holes suggests, not only that God does play dice, but that He sometimes confuses us by throwing them where they can't be seen.“ (uviedol v Information Loss in Black Holes, Júl 2005)
„Môj cieľ je prostý. Je to úplné chápanie vesmíru, prečo je taký aký je a prečo vôbec existuje.“
„Najväčším nepriateľom poznania nie je nevedomosť, je ním ilúzia poznania.“