Prečo vieme prejavy neverbálnej komunikácie čítať skôr podvedome? Evolučne sa výrazy našich očí a tváre vyvinuli z tímovej spolupráce praľudí. Pravekí lovci nemohli pri love na seba zavolať, museli sa vedieť dorozumievať pohľadom, na ktorom tým záviselo prežitie celého spoločenstva.
Výraz stresu v tvári a reč tela lovca bola pre ostatných dôležitým signálom, že sa blíži nebezpečenstvo. Dnes túto dôležitú schopnosť stále využívame, napríklad aj v korporátnom prostredí.
Zmyslom je dobrá socializácia a sociálna výmena. Na vnímanie stresu u druhých má každý iné dispozície. Všeobecne sa však dá povedať, že ženy sú k stresu a z neho vyplývajúcej neverbálnej komunikácie vnímavejšie.
Ako odhaliť človeka?
Prečo? Majú pre to od prírody lepšie dispozície. Keďže dieťa prvé tri roky života nehovorí, musí matka z pohľadu bábätka spoznať, kedy je hladné a čo ho bolí, pretože nie vždy sa dieťa vyjadruje len plačom. Ten je síce najjednoduchší, ale osemdesiat percent sociálnej komunikácie medzi matkou a dieťaťom prebieha pohľadom.
Aj preto sa oko takto vyvinulo a aj preto ho označujeme za hlavný kanál neverbálnej komunikácie. Na hmat, chuť, sluch a čuch zostáva...
Zostáva vám 85% na dočítanie.