Pod taktovkou generálneho riaditeľa SND Mariána Chudovského vystúpili Oldo Hlaváček, Dušan Jamrich, Božidara Turzonovová, Gabriela Dzuríková, Diana Mórová. Oslávenkyni z javiska gratulovali aj Eva Mária Chalupová, Ľubomír Paulovič, Martin Huba, Monika Hilmerová a František Kovár.
Pobozkaná múzami
Umeniu jubilantky, ktorá si vyslúžila prívlastky ako reprezentantka ženskosti, múza básnikov, ale aj Záhoráčka pobozkaná múzami, hudobne vzdali hold Ondřej Brzobohatý, Monika Potokárová, Daniel Fisher a iní.
"Ešte stále hrám," upozornila v dokrútkach herečka plná vitality a entuziazmu. A ona skutočne stále hrá. Nedávno napríklad v hre Ronalda Harwooda Kvarteto. V aktuálnej sezóne účinkuje v hre Ivana Stodolu Bačova žena alebo v pôvodnej hre Valerie Schulczovej a Romana Olekšáka Leni.
"Máme sa strašne radi a všetci sme radi na týchto doskách, ktoré znamenajú svet. Som rada, že ste v deň mojich narodenín tu so mnou, mám vás rada," vyhlásila umelkyňa s nekonečnou životnou energiou, ktorou spája herecké generácie.
Mária Kráľovičová vstúpila na dosky SND pred vyše 70 rokmi. Dva týždne po skončení 2. svetovej vojny sa v historickej budove SND konal konkurz.
Mladá dievčina z Čárov očarila Andreja Bagara a začala svoju profesionálnu kariéru. Z tých vyše siedmich desaťročí, len dva roky krátko na začiatku, pôsobila v divadle v Martine. Herečka zo "slnečnej generácie hercov" bola Oféliou, Júliou, svätou Janou, stvárnila Čechovove hrdinky i Marylin Monroe.
Dievča z dediny na Záhorí bolo na javisku kráľovnou, intelektuálkou, ale aj ženou z fabriky. Osudom sa jej stala Sládkovičova Marína, ale aj Manon - anjel i diabol. Herečka a recitátorky a hovorí, že prežila šťastný život tak, ako si ho vysnívala.
Bola veľkou romantičkou - ostala optimistkou, teší sa na každý deň, ktorý príde a úžasných ľudí, s ktorými sa opäť stretne.
Mária Kráľovičová
Ako osemnásťročná odišla do divadla v Martine, kde hrala dva roky. V rokoch 1947 - 1950 študovala herectvo na Štátnom konzervatóriu v Bratislave a od roku 1948 je členkou SND.
Patrila k vynikajúcim recitátorkám. Aktívne pracovala v Zväze slovenských dramatických umení a bola funkcionárkou ústredného výboru Slovenského zväzu žien. S manželom novinárom Mirom Procházkom majú dve deti.
V roku 1967 dostala titul zaslúžilá umelkyňa a v roku 1979 titul národná umelkyňa. Šesťdesiatštyri rokov umeleckej aktivity, impozantný počet hereckých rolí s obdivuhodnou schopnosťou hereckej premeny a hlbokého prieniku do stvárňovaných postáv.
Plná vitality a životných plánov, neutíchajúceho optimizmu a entuziazmu, obdivuhodnej noblesy, ale aj neuveriteľnej pracovitosti.