Obchodník a cestovateľ Ibráhím ibn Jákúb, ktorý v 10. storočí navštívil slovanskú strednú Európu, si zaznamenal do svojich vzácnych zápiskov: „Väčšinu hradov budujú Slovania takýmto spôsobom: Nájdu si lúky bohaté na vodu a kroviská a vyznačia si na nich okrúhle alebo štvorcové miesto podľa toho, akého tvaru a veľkosti chcú mať hrad. Potom kopú dookola, navršujú zem, ktorú spevňujú doskami a kolmi. Vytvárajú tak valy, ktoré zvyšujú, až kým hradby nemajú požadovanú výšku. Potom vymerajú pre hrad na vhodnej strane bránu a postavia k nej most. Po ňom doň vchádzajú.“
Slovanské kmene budovali svoje opevnené sídla najčastejšie na vyvýšených miestach s neprístupným terénom. Na rovinatom území využívali ako prirodzenú ochranu vodné toky, prípadne močaristé a jazerné prostredie. Vybudované opevnenia sa často vyznačovali dômyselnými stavebnými konštrukciami.
Na našom území patrili k najvýznamnejším predovšetkým kniežacie sídlo Nitra a Mikulčice/Kopčany ležiace na slovensko-moravskom pomedzí. Ponúkame tri tipy na návštevu hradísk atraktívnych nielen pre zanietencov histórie, ale aj pre milovníkov prírody a krásnych výhľadov.
Bojná - Valy
Neďaleko Piešťan sa nachádza najväčšie slovanské archeologické nálezisko na Slovensku – Valy v Bojnej. Ide o včasno stredovekú lokalitu, ktorá vznikla pravdepodobne na prelome 8. a 9. storočia. Hradisko Valy pri Bojnej bolo dôležitým výrobným, obchodným a misijným strediskom a sídlom slovanskej spoločenskej elity.
Toto mocenské centrum slúžilo ako dôležitý hraničný priechod
Zostáva vám 74% na dočítanie.