Filmový komiks Doctor Strange síce vyhral svoj prvý víkend v amerických kinách, ale dočkal sa výhrad za bielenie hlavných postáv, píše idnes.cz.
Menovite si snímka vyslúžila kritiku za obsadenie britskej herečky Tildy Swinton do úlohy, ktorou je v predlohe tibetský muž - mystik. Režisér filmu Scott Derrickson aj scenárista Jon Spaihts sa obhajujú tým, že takáto zmena duchovného učiteľa zodpovedá súčasnému volaniu po rozmanitosti, a to vrátane rodovej rovnosti, ktorú razí Hollywood v silnejúcej vlne korektnosti.
Avšak niektoré ázijské kruhy, ako napríklad organizácia Media Action Network for Asian Americans, namietajú, že keď už tvorcovia urobili z muža ženu, mali dodržať aspoň ázijský pôvod postavy. Niekdajší prezident organizácie Guy Aoki sa zmienil, že pôvodne ázijské charaktery v komiksoch sa na plátne bielia opakovane, počnúc postavou Guya Pearca v Iron Manovi až po hrdinku Marion Cotillard v diele Temný rytier povstal.
Tvorcov sa zastal herec účinkujúci vo filme Benedict Wong: „Podľa mňa je obsadenie dosť pestré. Stretli sa tu dve ženy, černošský herec Chiwetel Ejiofor aj dvaja Benedictovia, ja a Benedict Cumberbatch," opisuje syn hongkonských prisťahovalcov narodený vo Veľkej Británii.
Naopak za hanebné označili bielenie, s ktorým majú vlastné skúsenosti, Wongovi hereckí kolegovia ázijského pôvodu Kelly Hu a Lewis Tan. "Nie som zrovna priaznivcom voľby Tildy Swinton, ázijská herečka by bola skvelá," povedal Tan, ktorý mal hrať titulnú úlohu komiksovej série Iron Fist, ale nakoniec stvárni zloducha.
Herci s ázijskými koreňmi však aj medzi sfilmovanými komiksami našli čestnú výnimku. Wolverine, ktorého dej sa odohráva v Japonsku, obsadil mnoho postov japonskými umelcami. "Ázijské publikum tvorí značnú časť populácie, snáď si to Hollywood všimne," verí Kelly Hu z komiksového seriálu Arrow.