Podľa vyhlásenia akadémie zatiaľ nie je jasné, či sa Dylan niektorej z udalostí Nobelovho týždňa v decembri v Štokholme zúčastní, v rozhovore denník The Telegraph potom spevák povedal, že na ceremóniu do Švédska príde, ak bude môcť.
"Správa o Nobelovej cene mi vyrazila dych," povedal podľa vyhlásenia akadémie Dylan v telefonáte so stálou tajomníčkou Sarou Daniusovou. "Veľmi si tú poctu cením," dodal.
V rozhovore pre britský denník Dylan vyhlásil, že v získanie Nobelovej ceny je ťažké uveriť. Na otázku, či sa chce vo Švédsku odovzdávania cien zúčastniť, vyhlásil, že rozhodne. "Ak to vôbec bude možné," dodal.
Akadémia oznámila, že Nobelovu cenu za literatúru tento rok udelila Dylanovi 13. októbra. S pesničkárom sa ale nedokázala spojiť a ani on sa s nadviazaním kontaktu neponáhľal, takže nebolo isté, či má o cenu vôbec záujem.
Nakoniec ale akadémiu kontaktoval. Sedemdesiatpäťročný umelec získal cenu za vytváranie "nových poetických výrazov vo veľkej americkej pesničkárskej tradícii".
Spolu s cenami za lekárstvo, fyziku, chémiu a ekonómiu je Nobelova cena za literatúru odovzdávaná v Štokholme, zatiaľ čo ocenenie za mier v Osle. V oboch prípadoch sa ceremoniály konajú vo výročný deň úmrtia Alfreda Nobela, a to 10. decembra.
Nobelovu cenu za literatúru zatiaľ odmietli len dvaja laureáti: v roku 1958 Boris Pasternak, ktorý ju najprv telefonicky prijal, ale neskôr sa jej na nátlak vtedajších sovietskych úradov zriekol, a v roku 1964 Jean-Paul Sartre, ktorý ignoroval všetky oficiálne pocty.
Zo zdravotných dôvodov sa na odovzdanie ceny za literatúru nedostavili napríklad Jaroslav Seifert v roku 1984, Harold Pinter v roku 2005 a Alice Munrová v roku 2013.