Priekopník rokenrolu Chuck Berry sa včera dožil úctyhodných 90 rokov. Vysoký a vychudnutý skladateľ, textár, gitarista a spevák je jednou z najvplyvnejších postáv rokenrolovej histórie.
Chuck Berry sa narodil v americkom meste San José 18. októbra 1926 ako Charles Edward Anderson Berry. Vyučil sa za kaderníka, v roku 1952 založil prvé trio v obsadení gitara, klavír, bicie. Po večeroch vystupoval v hudobných kluboch, cez deň pracoval ako kaderník a kozmetik. Berryho ďalšiu muzikantskú dráhu určil úspech v súťaži talentov.
V júli 1955 nahral Chuck prvú vlastnú skladbu Maybellene. V hitparáde sa dostala na piate miesto, v samostatnom rhythm & bluesovom rebríčku viedla deväť týždňov. Hudobný časopis Billboard označil Berryho za najnádejnejšieho umelca. V júni 1956 mal Chuck Berry v americkom rebríčku druhý hit, skladbu Roll Over Beethoven. Táto sa stala jednou z najpreberanejších. Začínali s ňou mnohé americké i anglické skupiny, medzi nimi aj slávni The Beatles.
V čele hitparád
Tretí hit pribudol na konto Chucka Berryho v máji 1957. Pieseň School Day sa dostala na tretiu pozíciu v americkej hitparáde a na prvé miesto v rhythm & bluesovom rebríčku. Predaj platní prevýšil milión výliskov a Chuck získal prvú zlatú platňu. V decembri 1957 mal úspech ďalší zo série večných hitov, skladba Rock And Roll Music. Aj túto prevzali The Beatles.
V roku 1966 má už Chuck vybudovaný zábavný park, ktorý dostal meno Berry Park. Následne záujem oňho trochu upadá. Úspešný comeback oslávil Chuck v novembri 1972 so skladbou My-Ding-A-Ling. Tá viedla americký aj anglický rebríček a stala sa Berryho najúspešnejším singlom v histórii.
Prelom u prezidenta
Na žiadosť amerického prezidenta Jimmyho Cartera koncertoval Chuck Berry 7. júna 1979 v Bielom Dome. Všetky rokenrolové hviezdy 50. rokov pri mikrofóne tancovali. Chuck Berry prišiel s niečím novým – slávnym kačacím krokom – akýmsi polokazačkom s gitarou spustenou ku kolenám. Stal sa spevákovým poznávacím znamením a legendou samou o sebe.
Berryho muzikantskú dráhu dnes prezentuje 45 vydaných singlov, 18 štúdiových a viac ako 40 kompilačných albumov. Za jeden z nich získal v roku 1990 Cenu Grammy. Hudobný časopis Rolling Stone ho zaradil na piate miesto v rebríčku 100 najúspešnejších hudobníkov všetkých čias. "Nikdy svoju gitaru nezavesím na klinec. Možno, že tak zoslabnem, že sa o ňu budem musieť opierať. Ale myslím si, že to tu všetko raz skončíme spolu," vyjadril sa už pred rokmi. Z výroku sa stal okrídlený citát. A Chuck Berry našťastie stále nekončí.