„Môj otec odcestoval do Ruska hneď po tom, čo bol Francis Gary Powers zostrelený. On a jeho ďalší traja spoločníci z General Electric stáli v rade, aby si prezreli leteckú kombinézu, prilbu a trosky U-2, ktoré boli v Rusku verejne vystavené. Mali pred sebou ešte asi hodinu čakania, keď k nim pristúpila dvojica ruských vojenských úradníkov a požiadala ich o pasy. Videli, že sú Američania, tak ich zobrali na začiatok, ale nie aby im skrátili čas, ale aby im to ukázali a povedali: ,Pozrite sa, čoho je vaša krajina schopná.‘ Na tento príbeh som nedokázal zabudnúť a nikdy som nezabudol na to, čo sa stalo Francisovi Garymu Powersovi,“ spomínal dnes americký režisér Steven Spielberg, ktorý je veľkým nadšencom veľkých historických udalostí a často ich vo svojej tvorbe zobrazuje. A tento príbeh z čias studenej vojny sa teraz rozhodol preniesť na strieborné plátno v snímke Most špiónov. Oddnes je v našioch kinách.
Príbeh amerického špióna Francisa Garyho Powersa poznal dobre, ale nevedel o sovietskom plukovníkovi Rudolfovi Abelovi, za ktorého bol Powers počas Studenej vojny vymenený, ani o americkom právnikovi Jamesovi Donovanovi, ktorý to celé v temných časoch studenej vojny medzi krajinami dohodol. Preto keď sa k Spielbergovi dostal tento príbeh, rozhodol sa postaviť to na ňom. Na poisťovacom právnikovi, ktorý sa osvedčil ako bývalý žalobca v norimberských procesoch, a hoci sa trestnému právu roky nevenoval, poslali ho, aby dohodol jednu z najdôležitejších výmen vysoko postavených väzňov v dejinách 20. storočia.
Okrem toho, že sa dostal na plátno neznámy, ale o to viac pútavý príbeh, dal úžasnú hereckú príležitosť oscarovému Tomovi Hanksovi, ktorý stvárnil práve spomínaného právnika. Výborne mu sekundoval držiteľ troch cien Tony Mark Rylance ako zajatý sovietsky špión Rudolf Abel. Powers a jeho príbeh boli v pozadí, aj keď sú pre film kľúčové.
Tvorcovia sa nepokúsili odsúdiť Rusov ani Američanov, ale v postave právnika chceli ukázať, že každý má právo na spravodlivý proces. A to sa im skvele podarilo práve spojením príbehov dvoch zajatých mužov na opačných stranách barikády.