Výstava bude otvorená do 30. septembra. Jej autormi sú Viliam Csino, Šymon Kliman, Tomáš Klepoch, texty pripravili Viliam Csino, Jakub Drábik a Michal Hvorecký. Autormi stoviek fotografií z tohto obdobia sú Ladislav Bielik, Ján Lorincz, Miloš Vančo, Vladimír Hák, Anton Podstraský, Ján Budaj a Anton Šmotlák.
Súčasťou výstavy je bulletin, v ktorom sú podrobne uvedené udalosti od prvých dní roku 1968. "Tento rok si Slovensko pripomína vstup spriatelených armád Varšavskej zmluvy na naše územie 21. augusta 1968 proti vôli občanov vtedajšej ČSR."
"Československá spoločnosť v tom čase zažila azda najzásadnejší rozvoj v období pred Novembrom '89. Zrušila sa 20 rokov trvajúca cenzúra, ľudia sa začali aktívnejšie vyjadrovať k veciam verejným, uvoľnila sa prísnosť politiky, ľudia mohli viac cestovať na Západ, pripravovala sa ekonomická reforma, ktorá mala priniesť blahobyt a pod," uvádzajú organizátori výstavy.
"Keď niekto žije a vyrastá v Slovenskej republike, tak by mal poznať jej históriu. Nie preto, že sa to patrí, ale aj preto, že to tvorí súčasť identity človeka, kde žije. Keď sme pripravovali výstavu, veľakrát sme spozorovali, že zvyk z normalizácie nepýtať sa, nehovoriť, je dosť hlboko zakorenený," povedal pre TASR autor konceptu výstavy Viliam Csino
Na fotografiách sa nájdu aj pamätníci. "Áno, 11. septembra príde na výstavu pani, ktorá je na jednej z fotografií, ako píska na prstoch, je to snímka od Ladislava Bielika. Príde z Kanady, pretože po auguste '68 emigrovala, skúsime s ňou urobiť aktuálnu fotografiu pri historickej snímke," dodal pre TASR Csino.