Ak si počas predstavenia pripnete na šaty hákový kríž, dostanete vstupenku zdarma. Takúto ponuku urobilo divadlo v juhonemeckej kostnici záujemcom o zhliadnutie hry Georga Taboriho Môj boj.
Sociálny experiment, ktorý vymyslel režisér Serdar Somuncu, vyvolal v Nemecku značné pohoršenie a zaoberá sa ním už aj polícia. Nosenie hákového kríža ako symbolu nacizmu je v Nemecku nezákonné.
Záujemcovia o predstavenie sa môžu rozhodnúť, či si lístok kúpia, alebo si hru pozrú zadarmo. Ak za vstupenku zaplatia, dostanú možnosť si v hľadisku "na znamenie solidarity s obeťami nacistickej hrôzovlády" pripnúť na oblečenie žltú Dávidovu hviezdu.
"Máte aj možnosť ísť do divadla zadarmo: Výmenou za voľnú vstupenku prisľúbite, že v divadelnej sále budete nosiť symbol hákového kríža," stojí na stránkach kostnického divadla.
Kontroverzný sociálny experiment, ktorým sa rozhodol nemecký režisér tureckého pôvodu Somuncu uviesť Taboriho hru, vyvolal nielen v umeleckých kruhoch odmietnutie.
Podľa režiséra je akcia súčasťou inscenácie a má ukázať, ako ľahko sa dajú ľudia skorumpovať. Koľko návštevníkov divadla sa rozhodne pripnúť si Dávidovu hviezdu a koľko si ich bude chcieť na šaty umiestniť hákový kríž, bude jasné pri premiére, ktorá sa uskutoční v deň výročia narodenia nacistického vodcu Adolfa Hitlera.
Podľa hovorkyne divadla sa v uplynulých dňoch na možnosť dostať lístky zadarmo pýtalo niekoľko ľudí. Zároveň ale bolo podľa DPA podaných aj niekoľko trestných oznámení. K bojkotu predstavenia vyzvali okrem iného židovské organizácie.
Nosenie hákového kríža na verejnosti je v Nemecko nezákonné. Podľa divadla, ktoré si nechalo spracovať právne stanovisko, je však jasné, že v tomto prípade ide o umelecké využitie zakázaného symbolu, a nehrozí tak nebezpečenstvo, že by bol ohrozený demokratický právny poriadok.
Hákový kríž či Dávidovu hviezdu dostanú návštevníci divadla pri vstupe. "Pri odchode z hľadiska je nutné symboly odovzdať," stojí na stránkach divadla. Kontroverzné predstavenie bude mať premiéru v čase, keď sa v Nemecku debatuje o rastúcom antisemitizme.
Tento týždeň vyvolal pozornosť útok na dvoch mužov, ktorí mali v berlínskej mestskej časti Prenzlauer Berg tradičnú židovskú pokrývku hlavy. Arabsky hovoriaca trojica mužov ich zjavne kvôli tomu slovne a potom aj fyzicky napadla.
Divadelnú hru Môj boj, ktorá sa v nemeckom origináli volá rovnako ako Hitlerov pamflet z roku 1925 (Mein Kampf), napísal maďarský dramatik židovského pôvodu George Tabor (György Tábori).
Groteska, ktorá pojednáva o živote Adolfa Hitlera vo Viedni na začiatku 20. storočia, bola prvýkrát uvedená v roku 1987.