Chudne sa po bezlepkovej diéte? Alebo sa po nej naopak priberá? Je lepok toxická látka? Nemá sa dávať malým deťom, aby v dospelosti netrpeli celiakiou? Okolo bezlepkovej diéty panuje veľa zmätkov, píšu lidovky.cz.
Bezlepková diéta je dnes módna a dostupná všetkým, pretože bezlepkové potraviny nachádzame všade. Držia ju aj celebrity, napríklad Gwyneth Paltrow, Victoria Beckham, Rachel Weisz, Russell Crowe a Elisabetta Canalis. Práve hviezdy zdôrazňujú, že diéta bez lepku je zdravá a chudne sa po nej. Ale je to naozaj tak?
Trochu jasno do problematiky vniesla expertka na gastroenterológiu z Kolumbijskej univerzity Norell Reilly, ktorá vo svojej analýze publikovanej v časopise Journal Pediatrics vyvracia mýty okolo bezlepkových potravín jeden po druhom a zdôrazňuje, že voľba týchto potravín môže predstavovať riziko pre naše zdravie.
Umelé strašenie
Trochu jasno do problematiky vniesla expertka na gastroenterológiu z Kolumbijskej univerzity Norell Reilly, ktorá vo svojej analýze publikovanej v časopise Journal Pediatrics vyvracia mýty okolo bezlepkových potravín jeden po druhom a zdôrazňuje, že voľba týchto potravín môže predstavovať riziko pre naše zdravie.
Reilly vo svojej práci cituje štúdiu vykonanú na 1500 Američanoch, ktorí sa rozhodli vyškrtnúť zo svojej stravy lepok, pričom vo väčšine prípadov k tomu nemali žiadny dôvod. Bezlepková strava je dnes veľký biznis, ktorý len v Spojených štátoch v posledných dvoch rokoch vzrástol o 136 percent, teda oveľa viac ako prípady celiakie. Rovnaký trend možno pozorovať aj v Taliansku. "Jednou z hlavných chýb je domnievať sa, že bezlepková diéta je zdraviu prospešná a nemá žiadne nevýhody," píše expertka, ktorú cituje denník Corriere della Sera.
Nedostatok vitamínov
Doktorka Reilly vysvetľuje, že dodržiavanie bezlepkovej výživy musí predovšetkým sledovať dietológ, ktorý zabezpečí, aby diéta obsahovala všetko nevyhnutné pre naše zdravie. Navyše produkty bez lepku často obsahujú viac cukrov a tukov. Hrozí teda nebezpečenstvo zvyšovanie hmotnosti, obezity, metabolického syndrómu a inzulínovej rezistencie. Bezlepková diéta môže vyvolať nedostatok vitamínov skupiny B, kyseliny listovej a železa. Navyše táto diéta bez dostatočnej diverzifikácie vystavuje organizmus väčším dávkam toxických látok, ako je arzén (prítomný najmä v ryži) alebo ortuť.
Ďalší mýtus: mnohí veria, že lepok je toxický, a teda zdraviu škodlivý. V skutočnosti však početné štúdie ukazujú opak: lepok je bezpečná látka. A tento fakt neplatí len pre osoby s celiakiou. A neexistujú dôkazy, že by nadmerná konzumácia lepku mohla viesť k celiakii.V posledných rokoch sa veľa diskutuje o vhodnosti lepku u detí. Početní špecialisti odporúčajú vynechať ho v prvom roku života, ďalší radia, aby ho deti konzumovali skoro, už okolo štyroch mesiacov. Podľa analýzy doktorky Reilly sa však zdá, že skorá ani neskoršia konzumácia lepku riziko vzniku celiakie nijako neovplyvňuje.
Základ stredomorskej kuchyne
"Strava bez lepku sama o sebe vedľajšie účinky nemá, nerobí ani dobre, ani zle," vysvetľuje doktor Luca Elli z Centra pre prevenciu a diagnózu celiakie z milánskej polikliniky. "Rozhodne sa však po nej nechudne, ako mnohí veria. Nie sú žiadne vedecky podložené dôvody, ktoré by oprávňovali vynechanie lepku u osôb, ktoré netrpia celiakiou a netrpia citlivosťou na lepok. Navyše by sa takto vyradil jeden zo základných proteínov stredomorskej stravy. V skutočnosti sa človek môže rozhodnúť lepok nejesť, ale potom je veľmi dôležitá voľba potravín, ktoré ho nahrádzajú, pretože od toho závisí kalorický prísun a vyváženosť stravy. Je jasné, že keď namiesto taniera cestovín zjem kilo slaniny, nielen že priberiem, ale začnem mať aj vážne zdravotné problémy," uzatvára doktor Luca Elli.