Sacharidy obmedzujem už niekoľko rokov. Nejde o rozhodnutie, že keď je to in, budem experimentovať, vynechám cukor a všetky prílohy. K low carb (low carbohydrate - nízkosacharidovej) strave ma priviedla posadnutosť jedlom lemovaná poruchou príjmu potravy a kilami navyše.
Po dvadsiatich rokoch konzumácie rôznych odtučnených potravín som bola nadšená, že jem smotanu a slaninu a nielenže nepriberám - chudnem!
V tom čase som pracovala ako výživová poradkyňa a na stene mi okrem iného visel certifikát Low carb diéty. Preto si dovoľujem tvrdiť, že minimálne teoreticky som vedela, do čoho idem a ako si mám všetko nastaviť.
Pokúsim sa teda opísať svoje vlastné postrehy, ktoré neboli vždy len pozitívne. Napriek tomu sa k tomuto spôsobu stravovania prikláňam dodnes.
Low carb: rožok je mŕtvy, nech žije slanina
Všetky nižšie uvedené prístupy sú založené na obmedzení príjmu sacharidov, podľa typu na 20-150 gramov za deň. Výraz "low carb" je vlastne LCHF, Low Carbohydrate High Fat, teda nízkosacharidová vysokotučná strava.
To znamená, že nestačí len ubrať cukor a prílohy, musíte prijať viac tukov, inak sa ocitnete v takom kalorickom deficite, že za pár dní zjete niekoľko šišiek naraz. Tuk je nositeľom chuti a zasýti.
Samozrejme nehovorím o prepálených tukoch a podobne - tie sú na čiernej listine nielen v low carb. Pre niekoho to môže byť prekvapenie, ale ocitajú sa tam aj rastlinné oleje. Obsahujú totiž veľké množstvo prezápalových omega-6 mastných kyselín, ktoré v našich končinách nie sme schopní "vyrovnať" protizápalovými omega-3, ktoré sa najlepšie získavajú z rybieho tuku.
V low carb stravovaní sa dáva prednosť masti, maslu alebo ešte lepšie ghe...
Zostáva vám 85% na dočítanie.