Na srdci med a v ústach jed. Žiaľ, v státisícoch slovenských domácností je táto na hlavu pretočená ľudová múdrosť realitou. V podobe presolených polievok, nezdravých margarínov, topených syrov či sladených nápojov. Obvykle servírovaných z lásky.
Kým o mnohých potravinách či aditívach je notoricky známe, že viac než zdraviu prospievajú našim chuťovým pohárikom, niektoré dodnes klamú imidžom. K mimoriadne dômyselným prestrojencom patria napríklad müsli tyčinky či agávový sirup.
Ak raz celoeurópsky či nebodaj celosvetovo vstúpi do platnosti NutriScore, systém farebného značenia potravín z pohľadu zdravia, vyvinutý a potvrdený v roku 2017 nezávislým výskumným tímom Equipe de Recherche en Epidémiologie Nutritionnelle, problém sa z veľkej časti vyrieši.
Nateraz však nechajme zaznieť hlasy jednotlivých lekárov a vedcov a spravme si malú potravinovú revíziu.
Pozor na bobule a klíčky
Na úvod novinky zo sveta. Nový Zéland, ako píše portál zameraný na bezpečnosť potravín Food Safety News, totiž prepisuje rizikový zoznam pre tehotné ženy. „Pozreli sme sa na nové potraviny, ktoré sme predtým nebrali do úvahy,“ vyjadruje sa Claire McDonald, manažérka operačného výskumu v inštitúte New Zealand Food Safety.
„Je dôležité, aby tehotné ženy vedeli, čo je pre ne bezpečné, aby sa vyhli nebezpečným infekciám, ako sú listerióza a toxoplazmóza, ktoré ich môžu postihnúť závažnejšie.“
Tak aspoň v skratke. Sušené byliny, mrazené bobuľové plody, ako aj klíčky – napríklad lucernu alebo fazuľu mungo – odporúča inštitút po novom prevárať. Melóny zas pred rozrezaním umyť a osušiť. Úplne sa však treba vyhnúť pasterizovanému mlieku či jogurtu dva dni po otvorení.
Nepasterizované mlieko a ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.