Alexander Dumas vo svojom Veľkom slovníku kuchyne zadefinoval večeru ako „hlavnú aktivitu dňa, ktorú môžu v hodnom móde precítiť iba inteligentní ľudia. Nestačí iba jesť. Pri večeri musí byť rôznorodý a pokojný rozhovor. Mala by sa lesknúť rubínovým vínom a delikátnou sladkosťou dezertov, ale skutočnú hĺbku jej dá až šálka kávy.“
Chuť a zážitok z dobrého jedla majú pre bežných smrteľníkov výnimočnú hodnotu.
Jedlo nám totiž prináša do života radosť a pôžitok. No prečo si naše pokrmy meníme na jed? A dokonca dobrovoľne.
V HNtelevízii si pozrite nedávny rozhovor s odborníkom na výživu Borisom Bajerom:
V mene krajšieho vzhľadu, farby, vône, nadýchanosti alebo našej túžby po rýchlom a bezprácnom uhasení hladu pridávame do jedál naoko zázračné, no v skutočnosti nebezpečné prísady. Éčka, pesticídy, hormóny, liečivá, fosfáty, dusitany, plesne... Ale poďme pekne po poriadku.
Jedy v čajoch
Zákazník očakáva, že bylinné čaje mu pomôžu zlepšiť imunitu, vyliečia kašeľ či boľavý žalúdok. No mnohé čaje sú zdravé iba naoko. Nedávno inšpektori českej Štátnej poľnohospodárskej a potravinárskej inšpekcie zadržali zásielku čínskeho čaju s názvom Imperial Grade Jasmine Pearls.
Čaj až štvornásobne prekročil maximálne povolené limity pri štyroch druhoch pesticídov, konkrétne išlo o fipronil, hexaflumor, pyridaben a tolfenpyrad. Pred časom sa český portál dTest zameral práve na kvalitu bylinných čajov a odborníci skonštatovali, že približne tretina testovaných výrobkov prepadla.
Nachádzali sa v nich pesticídy a jedovatá burina. Zlé hodnotenia si dokonca odniesli aj čaje, ktoré boli určené špeciálne deťom. Test skúmal prítomnosť pyrolizidínových a tropánových alkaloidov, plesní, mykotoxínov, pesticídov a ďalších kontaminantov.
Pyrolizidínové alkaloidy sú chemické zlúčeniny, ktorými sa rastliny bránia pred bylinožravc...
Zostáva vám 85% na dočítanie.