Mužom, ktorí denne jedli asi dve hrste mixu mandlí, lieskových orechov a vlašských orechov po dobu 14 týždňov, sa zlepšil stav počtu spermií. Tie boli aj „životaschopnejšie“, zistili vedci.
Z vedeckej obce sa stále viac ozývajú hlasy, tvrdiace, že pribúdajú dôkazy o tom, že zdravá výživa môže zvýšiť šance na počatie, informovalo BBC.
V priemere jeden zo siedmich párov má ťažkosti s otehotnením a približne 40 až 50 percent prípadov neplodnosti je zapríčinených mužskou časťou populácie.
Pravidelná konzumácia orechov môže zlepšiť kvalitu spermií, tvrdí štúdia
Vedci v rámci štúdie, z ktorej zistenie vychádzalo, náhodne rozdelili 119 zdravých mužov vo veku 18 až 35 rokov do dvoch skupín:
- Muži v prvej skupine si denne pridávali do svojej bežnej stravy 60 gramov orechov.
- Muži v druhej skupine neurobil žiadne zmeny v svojich stravovacích návykoch, ani v zložení stravy.
Výsledok bol, že mužom z prvej skupiny sa zlepšila kvalita spermií nasledovne:
- Počet sa zvýšil o 14 percent
- Vitalita o 4 percentá
- Pohyblivosť (pohyb) o 6 percent
- Morfológia (tvar a veľkosť) o 1 percento
To všetko sú parametre, ktoré Svetová zdravotnícka organizácia uvádza ako meradlo kvality spermií a ktoré sú spojené s mužskou plodnosťou. Odborníci uviedli, že štúdia podporila ďalšie zistenia, a to, že strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny, antioxidanty a vitamín B prispieva k zlepšeniu plodnosti. Orechy (okrem tohto plusu) obsahujú však aj iné pozitíva, akými sú mnohé živiny.
"Z literatúry vyplýva, že zmeny smerom k zdravému životnému štýlu, ako je napríklad sledovanie zdravej výživy, môžu pomôcť pri počatí," uviedol doktor Albert Salas-Huetos z univerzity Rovira i Virgili v Španielsku.
„Drobné“ ALE
Výskumníci však varovali, že títo muži sú zdraví a očividne plodní, a preto nebolo jasné, či by sa zistenia vzťahovali aj na širšiu mieru populácie, vrátane mužov s problémami súvisiacimi s plodnosťou.
Allan Pacey, profesor andrológie na univerzite v Sheffielde, ktorý nebol zapojený do výskumu, uviedol, že je tiež možné, že muži v prvej skupine (ktorí zaradili do jedálnička orechy) mohli urobiť iné pozitívne zmenyvo svojich životoch, ktoré štúdia nezohľadnila.
Doktorka Virginia Boltonová, bývalá konzultantka klinického embryológa v Guy's Hospital v Londýne, zas uviedla, že zistenia sú "zaujímavé akademicky", ale nie je možné povedať, aký vplyv by mali mať, pokiaľ ide o zvýšenie šancí na tehotenstvo.
"Dovtedy, kým nedostaneme odpovede na niektoré otázky, mali by sme zatiaľ všetci povzbudzovať našich pacientov, aby prestali piť alkohol, prestali fajčiť, zdravo jesť a odporúčať im všetky tieto štandardné veci."
Výsledky štúdie boli odprezentované na výročnom stretnutí Európskej spoločnosti pre reprodukciu a embryológiu človeka v Barcelone.