Medzi ocenenými je tiež viac šéfkuchárov pôvodom zo zahraničia. Najprestížnejších, teda trojhviezdičkových reštaurácií je teraz v krajine 28. Najnovšie sa medzi ne zaradili reštaurácie vedené šéfkuchármi Christophom Bacquieom a Marcom Veyratom. 67-ročnému Veyratovi sa to podarilo už tretíkrát.
Svetlé aj temné stránky "gastro hviezdy"
Tento rok Michelin prvýkrát vyškrtol zo zoznamu šéfkuchára Sébastiena Brasa, a to na jeho vlastnú žiadosť, ktorú zdôvodnil tým, že dlhoročné trojhviezdičkové ocenenie ho vystavuje príliš veľkému tlaku.
Niektorí šéfkuchári už v minulosti kvôli očakávanej či realizovanej strate hviezdičky spáchali samovraždu. Prítomnosť v sprievodcovi je ale inak pre drvivú väčšinu šéfkuchárov najvyššou métou - okrem prestíže sa prejaví aj zvýšením obratu zhruba o 80 percent v priebehu iba troch rokov.
Naopak strata hviezdy, najmä tej jedinej, ktorá predstavuje aj opustenie sprievodcu, býva pre podniky nepríjemná, niekedy až katastrofálna, napríklad aj s takmer stopercentným úbytkom klientely.
Ani tento rok tvrdému ortieľ niekoľko reštaurácií neušlo, vrátane podniku Aphrodite v juhofrancúzskom Nice, ktorý ponúkol do svojho repertoáru menu s hmyzom, čo možno u inšpektorov Michelinu vyvolalo rozpaky.
Michelinské ocenenie je aj v Čechách
Nových dvojhviezdičkových podnikov je päť, celkovo 85. Je medzi nimi aj reštaurácia Paloma spájaná s českým premiérom v demisii Andrejom Babišom, ktorá si "dvojtrofej" pod vedením šéfkuchára Nicolasa Decherchiho udržuje od roku 2016.
Reštaurácií s jednou hviezdou je 508, z toho nových 50, vrátane 18 v parížskej aglomerácii. Drvivou väčšinou ocenených nováčikov v tejto kategórii sú šéfkuchári vo veku od 30 do 40 rokov.
Najviac ocenených medzi zahraničnými šéfkuchármi je z Japonska. Dvaja majú dve hviezdy a po jednej ďalší dvaja, vrátane Rjunosukeho Naitóa v parížskej reštaurácii Pertinence.
Michelinskými hviezdami sa pýšia tiež šéfkuchári z Dánska, Kanady, Libanonu a Grécka. Dvaja najmladší francúzski šéfkuchári majú ešte len 27 rokov.
Jediná troj-hviezdičková žena
Iba jedna žena vedie trojhviezdičkovú reštauráciu: je ňou Anne-Sophie Picová, ktorá prevzala záštitu nad najnovším vydaním sprievodcu. Slávnostnú ceremóniu začala tým, že usporiadatelia vzdali hold nedávno zosnulému Paulovi Bocuseovi, jednému z najznámejších šéfkuchárov sveta.
Bocuse, ktorý bol podľa odborníkov "guru modernej gastronómie" alebo "pápež francúzskej kuchyne", zomrel v januári vo veku 91 rokov. Reštaurácii dlhoročného držiteľa troch michelinských hviezd L'Auberge du Pont de Collonges, zostali všetky tri trofeje aj v najnovšom sprievodcovi.
Gastronomický sprievodca Michelin sa v tlačenej podobe začne predávať 9. februára. Vlani vyšiel v počte 52 tisíc výtlačkoch, čo je tretina oproti nákladu ešte pred niekoľkými rokmi.
Naopak mnohomiliónové návštevy zažíva sprievodca v elektronickej podobe. Známy červený sprievodca, ktorého priazeň výrazne zvyšuje reštauráciám návštevnosť, vychádza od roku 1900 a v roku 1933 zaviedol hviezdičkový systém.
- Tri hviezdy znamenajú "výnimočnú kuchyňu, ktorá stojí za cestu"
- Dve hviezdičky značia "výbornú kuchyňu, ktorá stojí za zachádzku"
- Jednu hviezdičku dostávajú veľmi dobré reštaurácie vo svojej kategórii
Michelin vydáva aj sprievodcu po zahraničných reštauráciách. V poslednom sprievodcovi sa Michelin Main Cities of Europe objavujú aj českí šéfkuchári.