Užívateľka siete TikTok Alison Delperdangová rozpútala vášnivú diskusiu, keď zverejnila video, v ktorom hovorí, že si oblieka rovnaké pyžamo niekoľko nocí po sebe, napísal spravodajský portál CNN.
"Keď som bola mladšia, rodičia nám vždy dávali rovnaké pyžamo niekoľkokrát po sebe, pretože nebolo špinavé. Ja to tak robím naďalej aj keď som dospelá," povedala. "Chcela by som vedieť, či je to v poriadku, alebo či by som mala po každej noci hodiť pyžamo do špinavej bielizne," dodala.
Prať či neprať
A odpoveď odborníkov? Naše názory na hygienu oblečenia sú do značnej miery "spoločenské a kultúrne", hovorí doktor Anthony Rossi, člen Americkej dermatologickej akadémie. "Ľudia majú tendenciu sa príliš umývať a preháňať to s hygienou, pretože najmä v Amerike si môžeme dovoliť luxus neustáleho prania a umývania," dodal.
Docentka lekárskej mikrobiológie na Westminsterskej univerzite v Londýne Manal Mohammedová sa zase domnieva, že opakované nosenie rovnakého oblečenia, najmä v dňoch nasledujúcich po sebe, súvisí so snahou predísť únave z rozhodovania.
To znamená, že keď si každý deň oblečieme to isté, nečaká nás každé ráno toľko rozhodovania a stresu. Pokiaľ nevieme, kedy je pravá chvíľa vyprať si oblečenie, môže to mať dôsledky na oboch stranách spektra. Príliš zriedkavé pranie však na jednej strane môže viesť ku kožným problémom alebo infekciám, na druhej strane príliš časté pranie zas môže oblečenie poškodiť a takisto to môže viesť aj k zbytočnému praniu a spotrebe zdrojov.
Ako často prať jednotlivé časti oblečenia si pozrite v galérii:
Po každom použití
Neexistuje žiadne pevne dané pravidlo, koľkokrát si môžete oblečenie bez prania opakovane obliecť, ale odborníci tvrdia, že existuje niekoľko druhov odevov, ktoré by sa mali prať po každom použití, ako napríklad spodná bielizeň či športové oblečenie.
Táto rada platí aj pre akékoľvek iné oblečenie so škvrnami, zápachom alebo s viditeľnou špinou, uviedla na záver Mohammedová.