Ak ste niekedy zavítali do Brna autobusom, hlavná autobusová stanica vás neminula. Miesto, ktoré (nielen) mnohí miestni považovali za hanbu moravskej metropoly, sa vďaka slovensko-českému architektonickému duu zmenilo na moderný a svetlý priestor.
Šeď v pozadí malebnej budovy
Kto niekedy navštívil Zvonařku, určite si zapamätá minimálne dojem, ktorým na človeka pôsobí. Aj vďaka veľkolepému brutalizmu bol donedávna pomerne stiesnený. Okrem všadeprítomnej šedi ho umocňovalo tiež viacero nevzhľadných stánkov z 90. rokov.
V galérii si pozrite jej podobu pred a po:
Kontrast k malebnosti historickej budovy, ktorou sa pýši brnenská hlavná vlaková stanica, tak nemohol byť väčší.
O dôstojnejšiu tvár dopravného uzla sa pričinil česko-slovenský architektonický ateliér Chybík+Krištof. Práce prebiehali celý minulý rok, a hoci časť realizácie čaká na dokončenie, už teraz je viditeľný veľký posun.
Nové s pôvodným
„Autobusovú stanicu Zvonařka považujeme za jeden z najvýznamnejších verejných priestorov mesta, preto je pri jej regenerácii nevyhnutné brať do úvahy mnoho faktorov. Najdôležitejším princípom je, že architekti zasahujú do krehkého ekosystému, v ktorom sa prepájajú spoločensko-politické faktory, ekonomika, historické dedičstvá a obavy o životné prostredie,“ vysvetľuje Michal Krištof.
Autori návrhu ponechali pôvodnú unikátnu oceľovú priehradovú konštrukciu zastrešenia, dostala však nový náter. Celý priestor sa vyčistil a scelil, pochmúrnosť vďaka 400 novým svetlám nahradil pocit vzdušnosti.
Priestor nástupísk rozšírili, majú logické členenie a sú, konečne, bezbariérové. Dostali tiež nový mobiliár, ktorý je čiastočne dielom českej firmy špecializovanej na vonkajší nábytok mmcité a sčasti ide o lavičky repasované podľa návrhu architektov.