Upúta už z diaľky. Čistými tvarmi a drevenou fasádou. Ako komentuje portál Archinfo, trojpodlažná stavba materiálovo nadväzuje na kontext slávnych karloveských drevených lodeníc Tatranu alebo Kajak Klubu Bratislava.
Zároveň pôsobí súčasne a pre lokalitu je výrazným estetickým prínosom. Tvorcovia z ateliéru Office110 architekti ju projektovali pre bratislavskú mestskú časť Karlova Ves, ide teda o pomerne ojedinelý príklad architektúry postavenej z verejných zdrojov.
Lodenica, ktorá získala nomináciu na cenu CE ZA AR v kategórii Občianske a priemyselné budovy, je situovaná trochu neštandardne vo svahu tvoriacom protipovodňový val, na pomedzí prírodného a mestského prostredia.
To ovplyvnilo aj zamýšľané funkčné využitie lodenice, do ktorej bude mať prístup okrem členov vodáckeho klubu aj širšia verejnosť.
„Základy a suterén sú navrhnuté ako železobetónová konštrukcia z pohľadového betónu, prvé a druhé nadzemné podlažie je riešené ako drevená konštrukcia kombinovaná s oceľovými stužujúcimi prvkami.
V galérii si pozrite originálny projekt slovenskej architektúry:
Suterénne podlažie objektu je vyhradené hangáru na lode. Ide o nevykurovaný priestor, pri ktorom sa počíta s občasným zaplavením,“ opisujú architekti na čele s Martinom Hörmannom svoj projekt.
Vstupnému podlažiu by už záplavy hroziť nemali, nachádza sa nad hladinou storočnej vody. V lodenici je umiestnené vodácke centrum, spoločná denná miestnosť na usporadúvanie akcií, vodácka klubovňa, fitnes či kuchynka.