Okrem talianskeho módneho domu Armani sa k tomuto kroku odhodlala napríklad americká spoločnosť Ralph Lauren, ale aj ďalšie firmy. Informujú o tom zahraničné agentúry.
Namiesto luxusu ochranné odevy a masky
Armani vo štvrtok oznámil, že všetky jeho závody začnú produkovať jednorazové ochranné obleky pre zdravotnícky personál. Nedostatok ochranných pomôcok a ďalšieho vybavenia je jedným z hlavných problémov, s ktorými sa pri terajšej pandémii chorobe COVID-19 potýka talianske zdravotníctvo.
Spoločnosť, ktorú vedie návrhár Giorgio Armani, tiež zvýšila pomoc talianskym nemocniciam na dva milióny eur z pôvodných 1,25 milióna.
Konzorcium talianskych textilných a módnych spoločností má pod vedením profesijného združenia Confindustria Moda začať čoskoro vyrábať milióny tvárových masiek. Taliansko chce byť v ich výrobe sebestačné.
Podobný zámer má aj americký módny dom Ralph Lauren, ktorý sa chystá začať vyrábať tvárové masky a ochranné zdravotné odevy. V Spojených štátoch vyprodukuje 250-tisíc masiek a 25-tisíc izolačných odevov, oznámila vo štvrtok firemná nadácia. Dodala, že na boj s koronavírusom daruje desať miliónov dolárov (9,1 milióna eur).
Domino efekt
Aby mohli vyrábať ochranné rúška a oblečenie, menia svoje montážne linky aj iní výrobcovia textilu. Pre tento krok sa rozhodla aj americká odevná firma Gap alebo kanadský výrobca luxusných kabátov Canada Goose, ktorí to aj oznámili.
Česká republika dodá Taliansku a Španielsku, dvom najviac zasiahnutým európskym krajinám, po 10-tisíc ochranných oblekov pre zdravotnícky personál. Pomoc Taliansku a Španielsku už poslalo napríklad aj Nemecko.
Koronavírusom sa už v Taliansku nakazilo vyše 80-tisíc ľudí, 8 215 z nich podľa štvrtkovej bilancie zomrelo. Spojené štáty majú teraz najviac potvrdených prípadov nákazy na svete, počet nakazených Američanov vo štvrtok dosiahol 82 404.