Krásne, populárne, falošné. Aj tak sa dá zhrnúť rodiaci sa instagramový trend takzvaných digitálnych modeliek. Svojim realistickým vzhľadom často mätú aj svojich fanúšikov, píšu Lidovky.
Obľúbili si ich navyše aj prestížne kozmetické a dizajnérske značky, takže sa z fiktívnych celebrít stávajú reálne influencerky. V apríli minulého roka obletela internet snímka, na ktorej bola neznáma černoška s menom Shude.
Atraktívnym vzhľadom okamžite prilákala pozornosť tisícov ľudí - a k príťažlivosti prispelo aj to, že jej identita bola tajomná. Odpoveď prišla až niekoľko mesiacov neskôr: Shude nie je skutočná.
Ide o výtvor britského fotografa Camerona-Jamesa Wilsona, ktorý ju vygeneroval cez počítač. Podľa Wilsona ide o umelecké dielo a výraz túžby zachytiť krásu, čo sa vraj spája aj s tradičným modelingom.
S rastúcou popularitou sa o Shude začali zaujímať značky, ktoré jej ponúkali lukratívnu spoluprácu. Vtedy sa Wilson rozhodol, že aura záhady, obklopujúca modelku, by mohla byť vnímaná negatívne.
"Keď som dostával správy, bol som z toho nervózny a nemohol som sa dočkať, až o nej budú všetci vedieť," povedal k Shude Wilson.
Virtuálne influencerky
O Shude, ktorá počas niekoľkých mesiacov na Instagrame získala 100 tisíc fanúšikov, sa hovorí ako o prvej digitálnej supermodelke - digitálnej influencerke. Na Instagrame však nie je úplnou novinkou.
Najväčšou z nich je Lil Miquela, tmavovlasá a pehavá užívateľka Instagramu, ktorá je taktiež iba výtvorom počítača - to však vôbec neprekáža jej 900-tisícovému publiku. Miquelu na svojom Instagrame obliekajú slávne značky vrátane Prady, Chanel, Supreme či Vans.
Koľko presne si takto zarobí, nie je verejne známe. Nie je však len modelkou - jej tvorcovia cez jej sociálne účty vyslovujú podporu rade ľudskoprávnych hnutí, napríklad Black Lives Matter.
Komentáre na Instagrame Miquel a Shude sú zaplnené zmätenými fanúšikmi, ktorí si nie sú istí, či sú modelky skutočné. Tvorca Shude sa k svojmu umeleckému dielu už prihlásil, autor Miquel je však tajomnejší.
Reportérka BBC teda modelku požiadala o rozhovor - a úspešne. Došlo k nemu cez e-mail. Ľudia, ktorí Miquel vytvárali, sa v ňom šikovne vyhýbajú klamstvu, reálnu podstatu Miquel však verejne nekomentujú.
"Myslím, že väčšina celebrít v populárnej kultúre je virtuálnych!" - napísala, Miquela novinárke. "Bolo znepokojujúce pozorovať, ako dezinformácie a internetové memy utvárajú našu demokraciu, ale zároveň to hovorí o virtuálnej moci."