Každým rokom sa k nemu vydali desaťtisíce turistov. Nevydržal však nápor vetra a mora pri silnej búrke sa zrútil do vody. Skazu okomentoval aj maltský premiér, ale podľa geológov bola nevyhnutná.
"Ráno bolo more pod Azúrovým oknom veľmi rozbúrené," popísal miestny obyvateľ Roger Chessell, ktorý chcel zaobstarať fotografiu obľúbeného útesu. "Z ničoho nič sa zrazu oblúk za hlasitého zvuku zrútil do mora," povedal denníku Times of Malta.
Premiér Malty Joseph Muscat označil na svojom twitterovom účte zrútenie Azúrového okna za srdcervúcu udalosť. Podľa agentúrnych správ našťastie nedošlo k žiadnemu zraneniu.
#Dwejra #AzureWindow site today. Picture by @Armed_Forces_MT pic.twitter.com/9reBk7nmr5
— Joseph Muscat (@JosephMuscat_JM) 8. marca 2017
Geológovia už v minulosti zrútenie skalného útvaru predvídali, podľa nich sa v poslednej dobe erózia prudko zrýchľovala. Podľa geológa Petera Gatta sa vápencový pilier poskytujúci podporu oblúku zrútil v dôsledku postupnej erózie spôsobenej morskou vodou. Turisti mali zakázané sa po oblúku prechádzať pod hrozbou pokuty 1500 eur. Napriek tomu tam bežne chodili.
Azúrové okno na západnom pobreží druhého najväčšieho maltského ostrova Gozo patrilo medzi popredné prírodné zaujímavosti, ktorými sa Malta chválila aj na všetkých možných propagačných materiáloch.
Skalný oblúk si zahral napríklad v roku 1981 vo filme Súboj Titanov a oveľa neskôr sa objavil aj v seriáli Hra o tróny.
Niektorí ľudia pokladajú Maltu za zvyšok bájnej Atlantídy. Dosť možno tak zo sveta zmizla jedna z mála nádherných častí tohto legendárneho kontinentu.
Takto vyzerá pobrežie v Malte po zrútení Azúrového oblúka: