Len niekoľko dní potom, čo Británia hlasovala za vystúpenie z Európskej únie, si to ulicami Westminsteru šinul nákladiak s nápisom: „Milí startupisti, zachovajte pokoj a presťahujte sa do Berlína,“ píše Henri Adams, prispievateľ magazínu Forbes.
Agenda zaplatená nemeckou Slobodnou demokratickou stranou cieli na obavy o riskovanie izolácie od európskych firiem vyvolané Brexitom, ktoré sú síce zatiaľ skôr teoretické ako reálne, ale vyše sto startu-upov už sa z Londýna presunulo do nemeckého hlavného mesta, avizovala Cornelia Yzer, berlínska senátorka pre hospodárstvo, technológie a technický vývoj.
Berlín má po minulom roku už teraz viac voľného investičného kapitálu ako Londýn, Paríž či Štokholm, podľa medzinárodnej korporácie Ernst and Young sú to až 2,4 miliardy eur. Prispievajú k tomu aj nízke náklady na bývanie, mladé, kreatívne prostredie, ale aj vyhlásený pulzujúci nočný život, za ktorým do Berlína cestujú mladí Európania a Európanky. To všetko tvorí ideálnu platformu pre založenie nového biznisu, hrdia sa zástupcovia mestských orgánov.
Yzer tiež zdôraznila, ak by sa nový kapitál naďalej sústreďoval v Londýne a nepresunul sa, podniky môžu prísť o milióny z Európskeho investičného fondu.
Coworkingový priestor pre startupistov Factory Berlin už má pod sebou v súčasnosti 150 značiek vrátane pobočiek Uberu, Twitteru a SoundCloudu a postupne sa stáva mekkou pre nové podnikanie, tvrdí jeho spoluzakladateľ Lukas Kampfmann.