Aj keď celý svet a hlavne Brazília teraz žijú letnými olympijskými hrami, Rio de Janeiro nie je len dejiskom športu, ale aj histórie. V roku 1931 tu totiž postavili 30-metrovú sochu Krista Spasiteľa, ktorá nielen víta ľudí, ale vyjadruje aj radosť z nezávislosti.
Socha Krista symbolicky objímajúca mesto začala rásť najskôr v hlave brazílskeho architekta, Hejtora de Silva Costu a presne po desiatich rokoch sa stavba podarila. Ide o gigantický symbol kresťanskej viery spájajúci štedrosť domácich.
Ako píše portál Sacred Destinations, socha stojí na pahorku Corcovado, ktorý je vysoký 710 metrov, má 30 metrov a stojí na deväť metrov vysokom podstavci, v ktorom je vybudovaná kaplnka. Celá socha má viac než 1145 ton, z toho hlava má „len“ 30 ton.
Na to, aby zvládala teplo, zimu aj výkyvy počasia, ju postavili zo železobetónu a natreli tvárnym a odolným mastencom. Kameň doviezli až zo Švédska. V strede hrude dokonca vidieť vyformované srdce. Socha Krista Spasiteľa je vytvorená v štýle Art Deco a vznikla vďaka sochárovi Paulovi Landowskemu z Francúzska.
Dá sa k nej dostať ozubnicovou železnicou, ktorou ešte počas stavby vynášali na kopec potrebný stavebný materiál, ale aj peši po 220 schodoch. Jej konečná stanica je asi 40 metrov pod sochou. Sochu Krista Spasiteľa stavali po oddelených kusoch. Spomínaný francúzsky sochár Paul Landowski urobil hlavu a ruky, zatiaľ čo zvyšok sochy vytvorili brazílski inžinieri Hejtor Silva Costa a Pedro Viana.
Keď boli všetky časti dokončené, na rad prišla ozubená železnica a kusy vyviezla na vrchol. Tam diely zmontovali dokopy a sochu dokončili 12. októbra 1931.
S roztvorenou náručou sa pozerá na mesto, pláže a nádhernú krajinu, no za jej chrbtom vidieť druhú, chudobnú stranu mesta.