S uvoľňovaním zavedených protikoronavírusových opatrení v Európe, s príchodom leta a obnovením leteckej dopravy teraz štáty riešia, ako sa postaviť k turizmu.
Španielsko, ktoré patrí k najvyhľadávanejším krajinám, nariadilo všetkým ľuďom, ktorí prídu zo zahraničia, dvojtýždňovú karanténu.
Formulár pre cudzincov
Podobne rozhodli aj pobaltské štáty. Opatrenie platí od piatku, skončiť má v rovnaký deň ako núdzový stav.
Ten je momentálne vyhlásený do 24. mája, vláda však môže rozhodnúť o predĺžení reštrikcií. O tom hovoril španielsky minister zdravotníctva Salvador Illa. V utorok podľa denníka El País uviedol, že nariadená karanténa bude "pravdepodobne trvať po celý čas rozvolňovania".
Jeho posledná vlna je naplánovaná na jún. To sa však ešte môže v nadväznosti na počet nakazených meniť. "Cieľom je zabezpečiť, že obrovská snaha za posledných deväť týždňov nie je zničená kvôli jednému importovanému prípadu," dodal Illa.
Rozhodnutie sa podľa portálu CNN netýka niektorých skupín, ako sú nákladní dopravcovia alebo zdravotníci. Tí musia ísť do karantény len ak prídu do kontaktu s nakazeným človekom.
Cudzinci musia po príchode vyplniť oficiálny formulár s adresou pobytu. Potom sa môžu pohybovať len vo svojom ubytovaní, von sa môžu pozrieť len za účelom nákupu základných potrieb, návštevy lekára a v iných "nevyhnutných situáciách".
Počas celej doby pritom budú musieť mať zakryté ústa a nos rúškom. Španielsko je podľa počtu obetí piatou najpostihnutejšou krajinou na svete. Eviduje vyše 27-tisí obetí a celkovo viac ako 270-tisíc nakazených od začiatku epidémie.
Pobaltská cestovná únia
Podobné obmedzenia zaviedli aj pobaltské krajiny. Estónsko, Lotyšsko a Litva o polnoci otvorili spoločné hranice.
Občania všetkých troch štátov sa budú teraz môcť v rámci "cestovnej únie" bez obmedzenia pohybovať od južných brehov Fínskeho zálivu po litovskú hranicu s Poľskom a Bieloruskom.
To však neplatí pre cudzincov. Tí sa budú musieť rovnako ako v Španielsku po príchode uchýliť do dvojtýždňovej izolácie.
"Nie je dôvod sa obávať, že by otvorenie hraníc malo za následok šírenie vírusu," ubezpečil estónsky minister vnútra Mart Helme. Podľa lotyšského premiéra Krisjanisa Karinša by boli ďalšími vhodnými kandidátmi pre otvorenie spoločných hraníc Fínsko a Poľsko.
Európska komisia v stredu vyzvala, aby členské krajiny Únie začali postupne uvoľňovať obmedzenia na hraniciach, ktoré prijali kvôli šíreniu koronavírusu.
Zároveň komisia odporučila, aby najprv na rad prišlo otváranie hraníc medzi tými štátmi, kde je vývoj nákazy podobne priaznivý.