Výbor UNESCO pre svetové kultúrne dedičstvo túto kandidatúru posúdi na svojom rokovaní v júli 2019, uvádza sa v komuniké zverejnenom francúzskym rezortom kultúry. Podanie takejto žiadosti potvrdilo aj UNESCO.
Francúzsko navrhuje, aby sa svetovým kultúrnym dedičstvom stal 80 kilometrov dlhý súvislý pás pobrežia Lamanšského prieplavu - od mesta Ravenoville na západe po mesto Ouistreham na východe.
Práve na týchto plážach sa 6. júna 1944 - v deň, ktorý sa do dejín druhej svetovej vojny zapísal ako Deň D - vylodilo asi 135 tisíc spojeneckých vojakov, aby v okupovanom Francúzsku bojovali proti nemeckým jednotkám.
Táto operácia s kódovým názvom Overlord po štyroch rokoch otvorila západný front. Bola to jedna z najväčších vojenských operácií druhej svetovej vojny. Zúčastnili sa jej jednotky Austrálie, Belgicka, Británie, Československa, Francúzska, Grécka, Holandska, Kanady, Nového Zélandu, Nórska, Poľska a USA.
Tieto normandské pláže boli na zozname čakateľov na zápis do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva od roku 2014. Takýto krok musí predchádzať každému oficiálnemu podaniu žiadosti o zápis do zoznamu UNESCO.
Denník Le Figaro napísal, že kandidatúru podporilo už viac ako 60 tisíc ľudí vrátane známych osobností. Medzi ne sa vlani v septembri zaradil americký miliardár Christopher Forbes, ktorý počas svojej návštevy Normandii poukázal aj na pozitívny ekonomický dopad zaradenia pláží na zoznam UNESCO pre cestovný ruch v oblasti.
Pláže pomenované Utah, Omaha, Gold, Sword a Juno, na ktoré sa vylodili spojenci, ročne navštívia asi dva milióny turistov.