Rastúci záujem o ubytovanie pritom vidno naprieč regiónmi Slovenska. Jediným regiónom, kde sa počet turistov v minulom roku výraznejšie znížil, bol Novohrad, teda okolie Lučenca. Počet turistov tu klesol o 13 percent.
Vyplýva to z analýzy UniCredit Bank vypracovanej na základe údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR. Počet prenocovaní dovolenkárov mierne, o dve percentá klesal aj v regiónoch Dolného Zemplína a Dolného Považia. Dôvodom bolo skracovanie dĺžky pobytov.
"Ani posledné roky totiž nezvrátili dlhodobejší trend skracovania dovolenkových pobytov. V priemere v jednom ubytovacom zariadení strávili turisti v roku 2016 historicky najmenej, len 2,8 nocí, z toho zahraniční návštevníci len 2,5 nocí," priblížil analytik banky Ľubomír Koršňák.
Najnavštevovanejšie regióny
Rovnako sa podľa neho nič nezmenilo ani na pozícií slovenských regiónov v turizme. Najnavštevovanejšími regiónmi Slovenska tak ostávajú regióny Liptova, Vysokých Tatier a Bratislavy.
Nadpriemerný záujem turistov hlásia aj silné kúpeľné regióny ako Podpoľanie, kde sú kúpele Sliač a Kováčová, Zamagurie s kúpeľmi Vyšné Ružbachy a Pieninským národným parkom či Turiec s kúpeľmi Turčianske Teplice.
Podobne aj Horné Považie s kúpeľmi Rajecké Teplice, silným turistickým magnetom tu je aj okolie Terchovej a nadpriemerné návštevy vykazuje aj región Horehronia. "Na opačnom konci rebríčka nájdeme regióny Novohradu, Zemplína či Kysúc," dodal analytik.