„Pani H. sa nám ozvala deň po tom, čo v televízii odvysielali reportáž o našom projekte Byt architekta. Je samoživiteľka, vychováva dvoch synov, dvojičky. Chcela, aby sme pre ňu a jej deti vymysleli absolútne ‚čistý‘ a moderný byt,“ opisuje architekt René Dlesk zo štúdia RDTH architekti.
A pokračuje: „Veľká výhoda panelových bytov je, že ich možno takmer kompletne ‚preprogramovať‘. Najväčšia hodnota, ktorá tak môže vzniknúť, je viac voľného priestoru. S majiteľkou sme v prvých krokoch hľadali, kam až nás v rekonštrukcii dovedie a aké sú hodnoty, ktoré by sa pri nej mali prejaviť. Jednoznačne to bol minimalizmus, až asketický prístup k životu, potreba zbaviť sa prvoplánových dekorácií i potreba vytvoriť ‚príjemný‘ interiér a nechať priestor iba racionálnym potrebám členov svojej rodiny.“
Výsledok prihlásilo štúdio do súťaže Interiér roku 2023 v kategórii Súkromný interiér – Rekonštrukcia.
Keď funguje dialóg
„Pýtali sme sa napríklad, či naozaj potrebuje spálňu cez deň a obývaciu izbu v noci. Jej skromnosť a otvorená myseľ nás doviedla k záveru, že ide o zakorenený zvyk a že rozhodnutie o zvykoch záleží na užívateľovi a okolnostiach jeho života. Vynechať niektoré návyky je legitímnou možnosťou pri rozhodovaní sa o budúcej organizácii priestoru, v ktorom budete bývať a môže to priniesť množstvo výhod,“ objasňuje architekt Dlesk hľadanie cesty konečného návrhu.
V galérii si pozrite výsledok premyslenej rekonštrukcie aj to, ako vyzeral byt v pôvodnom stave:
Výsledok? Spálňa majiteľky vzniká z obývacej izby a obývacia izba naopak zo spálne. Navyše sa sama bez problémov vyspí na obyčajnej pohovke. Občas sa jej však hodí možnosť vizuálneho súkromia.
Zostáva vám 63% na dočítanie.