Ani samotná zima nie je odetá len do odtieňov šedi. Keď sa poriadne rozhliadneme, nájdeme okolo seba – predovšetkým v prírode - celú škálu jasných čistých odtieňov červenej, zelenej, hnedej, modrej, žltej a tak ďalej, píšu Lidovky. Prečo je teda vyraďovať z šatníka?
Ponuka v obchodných domoch nie je príliš pestrá, ide predovšetkým o variácie na antracitovo čiernu, námornícku modrú, šedú a bielu. Čo predstavuje výbornú základňu pre váš šatník a ktoré sa dobre kombinujú s košeľami, kravatami, topánkami, klobúkmi a šperkami.
Ak nechodíte na umeleckú školu, hovoriť o farbách Vám asi bude trochu cudzie. Čo je samozrejme škoda, pretože farba Vám môže dodať výraz...bez slov. Porozumenie farebnosti je základnou schopnosťou potrebnou k orientácii vo Vašom šatníku. Inými slovami odpadne Vám skúšanie všemožných kusov. K nájdeniu toho správneho outfitu Vám jednoducho postačí otvorení skrine a voľba bude jasná.
Ako na farby?
Ako už som spomenul na začiatku - čierna je klasika. Avšak nie každému čierna prospieva. Niektorí z nás v čiernej vyzerajú unavene, smutne. A tak je potrebné čierny oblek zjemniť, alebo sa ho úplne vzdať a nahradiť napríklad tmavomodrým. Ako počiatočné oživenie postačí v kombinácii s košeľami vo svetlo modrej, bielej s jemnými prúžkami.
Prvý, kto problematiku farebnosti vyniesol na svetlo, bol Angličan Sir Isaac Newton v roku 1666. Vďaka zabednenej miestnosti, slnečnému lúču a sklenenému hranolu zaznamenal sedem farieb: červenú, oranžovú, žltú, zelenú, modrú, indigovú a fialovú. Nazval ich spektrom. Tri základné farby spektra, pomocou ktorých sa dajú vyrobiť všetky ostatné farby: červená, zelená a modrofialová. Keď skombinujete základné/spektrálne farby, vznikne žltá, kyanitová (odtieň modrej) a fuchsinová (odtieň červenej) a kombináciou všetkých troch farieb získame bielu.
Ako vnímame farby, popísali nemecký jezuita Christoph Scheiner, český vedec Jan Evangelista Purkyně a tiež britský fyzik, lekár a egyptológ Thomas Young. Farby majú vplyv na náš organizmus: takzvané teplé farby (červená, oranžová a žltá) nás vyzývajú k činnosti. Naopak studené farby (zelená a modrá) nás upokojujú. Záleží tiež na našich osobných asociáciách spojených s danými farbami.
Kombinácie
Aj keď rozumiete teórii farieb a farebnému spektru, ešte to neznamená, že farby viete kombinovať a nebudete vyzerať ako vianočný stromček. Je dobré si uvedomiť, ktorá farba je dominantná (oblek, košeľa) a ktorá dokresľujúca (kravata, vreckovka, šperky a iné doplnky). Vždy majte na pamäti väzby danej farebnej kombinácie. Veľké plochy sú plátnom, základným pilierom, nemusia však byť nositeľom oznámenia. Príklad: sivý/tmavomodrý oblek vyjadruje neutrálne postavenie, pozornosť sa prenesie na doplnky ako rám okuliarov, manžetové gombíky, kravata a tak ďalej. Môžete tak upútať potrebnú pozornosť a alebo naopak zostať nepovšimnutý.
Farebné kombinácie v modrej tónine: Všeobecne modrá je považovaná za mladistvú a sviežu. Neutrálne formálny vzhľad bude "tón v tóne" čiže odtiene modrej. Ak chcete upútať pozornosť, kombinujte ju s hnedou a oranžovou.
Na živosti vám dodajú kravaty a vreckovky vybraté vo farebnej tónine košele alebo v kontrastných farbách. Ak nosíte kravatu i vreckovku - nikdy by nemali byť rovnaké, vždy odlišné. Na druhej strane pánske šperky by vždy mali držať "farbu" - všetko v striebornej, zlatej, bronzovej a tak ďalej. Náročná bude práca s koženými doplnkami ako sú kufríky a tašky, málokto si zaobstará tieto doplnky v rôznych farbách. A tak majte na pamäti, že hnedá koža ide dobre s modrými farbami, neutrálne farby potom s čiernou. V danej farbe si kúpte topánky, opasok, peňaženku a tašku.
Farebná etiketa
Jasné farby sa hodia skôr pre voľnočasové aktivity, nie všetci ich vieme nosiť kedykoľvek a kdekoľvek. Na formálne udalosti by som volil tlmenejšiu kombináciu teda obleky v šedej, tmavomodrej, ďalej košele v svetlých odtieňoch šedej, modrej a samozrejme bielej v kombinácii s jemnými prúžkami. Business outfit môžete oživiť kabátom vo farbe garnet (tmavočervená), šálom, klobúkom, rukavicami a taškou. Každodenný pracovný odev môžete spestriť vzorovanejšou košeľou, alebo kravatou. Naozaj nie je nutné byť v profesionálnej obchodnej sfére príliš kreatívni.
Farebnú kreativitu uplatníte v sociálnom prostredí, kde trocha excentrizmu a výstrednosti, ak má zmysel, neuškodí a predovšetkým vám dodá energiu a výraz. V podstate jasnejšie farby - veľmi uvoľnené a priateľské prostredie, tón v tóne a tlmenejšie farby značia formálne príležitosti.