Letecké bundy tento rok dominujú kolekciám od Ackermana až po Vivienne Westwood. A napriek tomu: keď sa hovorí o takzvaných bomberach, väčšinou nie v kontexte módy. V posledných desaťročiach sú predovšetkým symbolom tupého násilia a pravicového extrémizmu. Niekdajšia nemecká ministerka pre rodinu Christine Bergmann dokonca v roku 2001 žiadala zákaz vojenských leteckých búnd a "ťažkých topánok" typu Dr. Martens a Steel Boots v tamojších školách. "Nikto predsa nemôže byť tak naivný, aby nevedel, čo také oblečenie symbolizuje," kritizovala vtedy Bergmann. A svojím spôsobom mala pravdu. Ak stretne človek na ulici partičku mladých mužov v ikonických bundách, asi sotva sa bude domnievať, že ide o skupinu módnych nadšencov.
Pravda je ale taká, že to s bomberami je podobne ako s obrazom Orange and Yellow abstraktného expresionistu Marka Rothka. Dielo bolo napriek všetkým majstrovým námietkam tak dlho nezinterpretované ako stelesnenie optimizmu, kým maliara jedného dňa nenašli ležať s podrezanými žilami na podlahe svojho apartmánu. Jednoducho povedané: bombera je jedným z najviac nepochopených kusov odevu vôbec.
A pretože sa svet módy v kontroverziu vyžíva - čo by vám určite potvrdil napríklad taký John Galliano - z bundy amerických vojenských letcov sa stal fénix medzinárodných mól. K zmŕtvychvstaniu jej tento rok pomohlo hneď niekoľko slávnych návrhárov a značiek. Bomberou z pytónej kože tak napríklad osviežil kolekciu jar/leto 2014 britského domu Alexander McQueen, nylonovým variantom sa pochválil Marc Jacobs, nadčasovú taliansku verziu z ovčej kože predstavil Neil Barrett. A dokonca aj pletené kabátiky, ktoré pre Chanel navrhol Karl Lagerfeld, boli nepochybne inšpirované touto vojenskou klasikou.
Ak sa pozrieme na bomberu zblízka, veľmi rýchlo pochopíme, prečo sa z nej stala zrejme nevyčerpateľná studňa inšpirácie. Je to kúsok veľmi funkčný, a možno práve preto tak ikonický. Ak by sme chceli byť úplne presní, nemožno bomberou nazývať nič iné ako model MA - 1, ktorý od roku 1958 pre letectvo Spojených štátov amerických vyrába firma Alpha Industries. V prípade nylonovej bundy vo farbe sage - green išlo o ďalší evolučný stupeň, mladú sestričku klasickej leteckej bundy z ovčej alebo konskej kože, pre ktorú v moderných kokpitoch neostal priestor, a to doslova. Klzký materiál z umelých textilných vlákien zabezpečil, že sa piloti v kabíne plnej prístrojov, páčok a vypínačov o nič nezadrhávali. Nylon je tiež ľahší a predovšetkým lacnejší ako koža.
Krikľavú podšívku farby indian orange zase možno v prípade núdze obrátiť navonok a uľahčiť tak záchranárom hľadanie. Tradičný kožušinový golier nahradil golier úpletový, ktorý sa nezamotá napríklad do nosných šnúr padáku. Prevádzková teplota bundy sa pohybuje medzi 18 až 15 stupňami Celzia a zaisťuje tak pilotom teplo aj v ére stíhacích lietadiel s prúdovými motormi, ktoré sa vyšplhajú do podstatne vyššej nadmorskej výšky ako niekdajšie trojplošníky. Prvé modely sa vyznačovali dokonca aj špeciálnymi patentovými gombíkmi, na ktoré bolo možné upevniť kyslíkovú masku .
Bombera je teda skrz na skrz funkčný kus oblečenia a funkčné oblečenie nikdy nevyzerá úplne blbo - teda ak si ho človek neoblečie ku kanadám s bielymi šnúrkami.
Petr Matějček, ihned.cz
StoryEditor