Je to prekvapivé, ale k domácemu majstrovaniu máme bližšie ako Česi. Ilustračná snímka: archív
Prieskum si objednala spoločnosť Hornbach a zrealizovala ho agentúra IPSOS prostredníctvom aplikácie Instant Research u 500 respondentov. Kladný vzťah k svojpomocným dielňovým činnostiam má štvrtina Slovákov aj Čechov. V ďalších otázkach sa ale bratské národy čiastočne rozchádzajú.
„Kutilstvo“ je zábava, hovorí veľa Slovákov
Ako odpočinok po náročnom dni využívajú „kutilstvo“ najmä Slováci a Slovenky po tridsiatke a tiež tesne pred dôchodkovým vekom (približne 32 percent). Majstrovať baví takmer tretinu slovenských mužov a najvýraznejšie sa kladný vzťah Slovákov k manuálnym činnostiam prejavuje v Bansko-Bystrickom kraji, kde sa im pre zábavu venuje dokonca 36,5 percenta respondentov.
Naopak v Bratislave a jej okolí je najväčší počet ľudí, ktorí zo zásady vôbec podomácky nemajstruje (približne jedna štvrtina). Až 65 percent Slovákov berie náradie do ruky iba v prípade, keď si to vyžadujú nevyhnutné opravy v domácnosti.
Desatina z opýtaných uviedla, že nezvláda ani to. Zaujímavosťou je, že na Slovensku má domáce majstrovanie ako koníček dvakrát viac ľudí s vysokoškolským diplomom ako v Českej republike.
Drobné staviteľské práce zvláda skoro polovica Slovákov
Z porovnania s Čechmi vychádzajú Slováci ako zručnejší národ, pretože si 47 percent z nich poradí s drobnými staviteľským prácami výhradne svojpomocne. Česi toto zvládajú len v 42 percentách prípadov.
S tým tiež súvisí, že o 7 percent viac slovenských mužov si na drobné staviteľské úpravy najíma odborníka. Čo sa týka žien, tie slovenské sú pri drobných úpravách samostatnejšie než české. V oboch krajinách pritom k najzručnejším patria ľudia s výučným listom, 50 percent z nich drobné opravy zvláda.
Slováci majú radšej značkovú kvalitu
Pri nákupe si zaobstarávajú Slováci častejšie náradie v najlepšej možnej kvalite, zatiaľ čo Česi dbajú viac na pomer cena / výkon zhotovovaných nástrojov. Najvýraznejší je rozdiel medzi Čechmi a Slovákmi vo vekovej kategórii od 54 rokov, v ktorej má vybavenie s vysokou kvalitou iba 9,6 percenta Čechov, ale 18,8 percenta Slovákov.
To sa netýka hlavných miest, kde Praha v tejto kategórii valcuje nielen zvyšok Slovenska, ale aj Bratislavu. Čo sa týka pripravenosti na „čo keby“ sú opäť lepší Slováci, kde sa vo väčšom množstve domácností nájde aspoň základné náradie, ako je napríklad kladivo alebo skrutkovač.
StoryEditor
Slováci sú väčší domáci majstri ako Česi. Podľa prieskumu
Sú približne rovnako nadšení „kutilovia“, avšak podľa prieskumu majú Slováci „zlatšie ručičky“ než Česi.