Dizajnérka Karolína Stryková si bývaním v prestavenom lodnom kontajneri splnila sen o vlastnej chate. Jej matka Zdena Zlatová nápad ešte rozvinula v úspešnom projekte alternatívneho bývania.
Karolína vyrastala v rodinnom dome pri Havlíčkovom Brode. Keď sa kvôli štúdiu presťahovala do Prahy, mala časom pocit, že sa musí vrátiť do prírody.
Na začiatku bol nápad
"Chcela som malú chatu a zažiť klasické chatárčenie. Hľadala som rôzne možnosti a na internete som narazila na stavbu z vyradených lodných kontajnerov. Vo svete to nie je nič neobvyklé, existuje dokonca kontajnerový hotel či niekoľkoposchodová kancelárska budova. Odkaz som poslala otcovi, ktorý sa v stavebníctve pohyboval už od revolúcie, s tým, že by sa niečomu podobnému mohol venovať. Nápad sa mu páčil a kontajner na skúšku doviezol," spomína.
"Keď sme projekt vymýšľali, počítali sme s tým, že ho najprv vyskúšame na sebe. S pomocou stavbárov a technikov z nášho okolia sme postupne zisťovali, aké možnosti nám kontajner ponúka. Nadchol nás vnútorný priestor podlhovastého kvádra a stále viac bolo jasné, že našou chatou to nekončí. Vznikol preto projekt Blokki a dnes už sú postavené asi tri desiatky realizácií, od malých domčekov až po stavby z piatich kontajnerov."
Malé, jednoduché a naše
Rodina postavila chatu na Vysočine v osade pri rybníku a odpočívať sem chodí Zdena, dcéra aj jej ďalší dvaja súrodenci. Do priestoru zloženého z dvoch kontajnerov vznikla na 70 m2 trojizbová dispozícia s dvomi spálňami.
V galérii si pozrite vydarenú stavbu chaty v lese:
"V jednoducho zariadenom a ľahko ovládateľnom priestore som najšťastnejšia. Chatu som uvítala, žila som predtým pätnásť rokov v pretechnizovanom rodinnom dome s inteligentným ovládaním. Len rozvádzače zaberali celú miestnosť. Dcérin nápad navyše prišiel v čase, keď sme sa s mužom rozchádzali," rozpráva Zdena.
A pokračuje: "Vždy som rada cestovala, niekoľko rokov som robila sprievodkyňu v Ázii. Uvedomila som si však, že k životu potrebujem len pár vecí v batohu. Pri zariaďovaní chaty to bolo podobné. Akonáhle je veľa vecí, vyvoláva to vo mne chaos."
Premenu kontajnera Zdena sledovala s profesijným záujmom. V stavebnom odbore sa vďaka predošlým pracovným skúsenostiam pohybuje už od roku 2004. Ako vyštudovaná propagačná výtvarníčka sa starala o vizuálnu stránku developerských projektov a bez problémov preto vstúpila do kontajnerového projektu Blokki.
Z mora na pevninu
Dom z kontajnera môžete kúpiť v cene od necelého milióna korún (necelých 40-tisíc eur), hotový môže byť do dvoch mesiacov. Montéri ho skompletizujú vrátane obkladov a sanitárneho vybavenia a potom je po dieloch doručený k zákazníkovi na kamióne.
"Ak sa chcete časom presťahovať, vezmete dom so sebou. Je totiž transportovateľný. Na mieru konkrétnemu pozemku a výhľadu možno ladiť dispozíciu aj rozmiestnenie okien," spomína Zdena výhody.
Prestavba je príkladom takzvanej upcyklácie, čiže procesu, v ktorom sa vyradený výrobok mení na nový s iným účelom a vyššou kvalitou oproti pôvodnému. Kovové bloky opláštené dvojmilimetrovým plechom sú dlhé 12, široké 2,4 a vysoké 2,8 metra.
"Kontajner nesmie byť staticky narušený, všetko sa kontroluje, povrchová hrdza sa prípadne brúsi a natiera základovou farbou. Od podlahy po strechu dostáva tepelne izolovaná konštrukcia "kabát" a penosklá (recyklát zo skleneného odpadu) v podlahe tlmí kročajovú priezvučnosť. Zvonku kryje stavbu drevený obklad, variantom sú cementovo-trieskové dosky," hovorí Zdena.
Nikto pritom nespozná, že nejde o novú drevostavbu. Pri úprave sa používajú najmodernejšie materiály a systém suchej montovanej výstavby. Cenu ovplyvní, ak sa rozhodnete pre drevený či plastový rám okien alebo pre izolačné dvoj- či trojsklo. Na vykurovanie sa používajú elektrické konvektory. Zdena si do chaty zaobstarala aj krbové kachle.
"Bloky sú pomerne nízke, preto na ne dorábame drevenú strechu s miernym sklonom pre odtok dažďovej vody. Mnoho obcí nepovoľuje ploché strechy, preto počítame s možnosťou pultovej či sedlovej strechy," dopĺňa Zdena.
Odpočinok v dobrej spoločnosti
Karolína Stryková, dizajnérka a ilustrátorka, rada navštevuje Škandináviu - ako sama hovorí, predovšetkým pre inšpiráciu. S partnerom založili značku bytových a kuchynských doplnkov In August Company. K názvu ju priviedol rovnomenný obraz, v preklade totiž názov znamená "Byť v dobrej spoločnosti".
"Snažíme sa obklopovať sa dobrými vecami aj ľuďmi. Naše prvé kúsky vznikli z dennej potreby u nás doma. Teda aj materiálmi, s ktorými pracujeme a bežne ich používame: ľan, keramiku a drevo," vysvetľuje.
Partner Teodorik dodáva: "Inšpirovali nás staré objekty a hrnčeky. Nesnažíme sa byť trendy, vraciame sa k tradíciám. Skúšame to po svojom a vytvárame veci, na ktorých nie je poznať doba vzniku. Snažíme sa o to, aby sa naše výrobky v rodinách dedili. Žijeme totiž v spotrebnej dobe a zostane málo predmetov, ktoré rodičia po sebe zanechajú."
Tu na Vysočine majú partneri aj svoju krajčírku a rezbára, keramickú dielňu v Prahe, a to všetko na trase svojich ciest. Karolína, ktorá pomáhala Zdene s vybavením interiéru, hovorí: "Nie som úplná minimalistka, rada mám okolo seba viac vecí, zbieram napríklad vintage stoličky. Zbierať sa dá veľa vecí, ale dizajnové stoličky sú podľa mňa finančne dostupné a stále funkčné."