„Primárnym konceptom bolo vytvoriť mierku budovy, ktorá zapadne do zložitého urbanistického prostredia,“ píšu v sprievodnom texte k svojmu projektu Michaela a Juraj Hantabalovci z ateliéru hantabal architekti.
„Tento prechod medzi objemami okolitých budov sa docielil ,optickou ilúziou mierky budovy‘, a to jej pôdorysným natočením, jej prispôsobením tektonike jestvujúceho terénu a v neposlednom rade striedaním rôznych veľkostí otvorov na fasáde.“ Budova preto pôsobí subtílnejšie, než aká v skutočnosti je.
Sekundárnym konceptom podľa architektov bolo vytvoriť kompaktnú hmotu objektu, v ktorej sa zjednotí fasáda stien, balkónov a lodžií pri zachovaní striedania rôznych veľkostí otvorov na fasáde.
„Na to sa zdal ako najvhodnejší materiál drevená lata, ktorá môže zároveň tvoriť kryt prevetrávaného obkladu steny alebo transparentnú stenu či zábradlie balkóna.“
Invenčné použitie drevenej prevetrávanej fasády ocenila ako hlavnú prednosť bytového komplexu aj medzinárodného porota architektonickej súťaže CE ZA AR.
„Vďaka nej autori dokázali vytvoriť pomerne bohatý svet polosúkromných priestorov lodžií a balkónov, ktoré poskytujú svojim obyvateľom rôznu škálu intimity a súkromia. Príkladné je zvládnutie okolitého priestoru a sadovníckych úprav.“
V galérii si pozrite bytový komplex na Drotárskej:
Bytový komplex, postavený v bratislavskej lokalite Machnáč na svahovitej parcele, pozostáva v skutočnosti až z dvoch výrazovo i materiálovo odlíšiteľných budov. Uličnému pohľadu dominuje kompaktný blok, zjednotený spomínaným vertikálnym obkladom z tepelne upravenej severskej borovice.