V jednom z bytov majiteľka vyrastala. Susedný si spolu s partnerom odkúpili. A keď sa páru narodil potomok, rozhodli sa jednu z izieb pričleniť k tomu pôvodnému.
K bytu pribudla izba zo susedného
Z vedľajšieho bytu tak zostal jednoizbový a druhý sa premenil na trojizbový s veľkorysou rozlohu viac ako osemdesiat štvorcových metrov.
„Pôvodný byt majitelia dokonale poznali, chceli ho však vyčistiť od nánosov, ktoré vznikali rokmi drobných stavebných úprav. Plus mu vdýchnuť staromestského ducha,“ opisuje jeden z trojice autorov projektu Andrej Oláh z ateliéru Grau.
Snahou architektov bolo vytvoriť čo najfunkčnejší priestor obývacej izby s kuchyňou, ku ktorej mali v pláne pričleniť aj balkón, a tak ju ešte lepšie presvetliť.
Prvé riešenie sa však úplne neujalo. „Navrhli sme vloženú skriňopriečku s posuvnými dvermi, ktorá pôvodne mala byť šikmá. Majitelia sa s tým však nevedeli stotožniť, tak sme ju nakoniec postavili rovno a prepojenie je možné práve dvojicou posuvných dverí,“ objasňuje Andrej Grau.
Pôvodný duch
Obývačka sa po zásahoch premenila na prirodzené a veľkorysé centrum bytu. Vzdušnosť priestoru ešte umocnilo obnaženie pôvodného dreveného (a v istom úseku betónového) trámového stropu.
V galérii si pozrite vydarenú rekonštrukciu:
Architekti ho priznali spolu s horným radom tehlového muriva. Hoci v interiéri bratislavského bytového domu zo štyridsiatych rokov dvadsiateho storočia nezostalo mnoho pôvodných prvkov, tvorcovia tie nové prispôsobili pôvodnému duchu: drevené parkety v obývacej zóne či terrazzo v kúpeľni.
V časti bytu sa zachovali originálne okná a tie zvyšné sú vyrobené v podobnom štýle. Staromestská atmosféra je po rokoch späť.