Architekti z ateliéru Kilo Honč majú s priestormi v miestnej časti 500 bytov už nejednu skúsenosť. „Je to jedno z prvých bratislavských sídlisk charakteristické nízkopodlažnou zástavbou s príjemnými zelenými vnútroblokmi,“ hovorí jeden z dvojice autorov Matej Honč.
„Domy sú konštrukčne riešené ako železobetónový skelet vyplnený tehlovým nenosným murivom. To nám umožňuje flexibilne pracovať s dispozíciou bytov.“
A presne to sa udialo aj v byte na Svätoplukovej ulici, ktorý pochádza z 50. rokov minulého storočia. Architekti totiž prevrátili dispozíciu takpovediac úplne naruby.
Byt na Svätoplukovej priniesol výzvy
„Najväčšou výzvou bolo práve rozhodnutie umiestniť hygienické zázemie a kuchyňu do úplne inej polohy, ako bola v pôvodnej dispozícii. Museli sme sa teda vyrovnávať s rôznymi prekážkami pri rekonštrukcii vody a kanalizácie,“ pokračuje Matej Honč.
Z pôvodného bytu však zachovali pôsobivý drevený strop, ktorý sa tiahne nad veľkou časťou priestoru. „Len v mieste pôvodnej kuchyne a toalety bol kvôli vode železobetónový rebrový strop. V našej dispozícii sa na tomto mieste nachádza spálňa.“
Výsledok nepotešil len tvorcov
Výsledok baví nielen architektov, ale najmä jeho nových obyvateľov. „Podarilo sa vytvoriť kvalitný priestor a preniesť naše interné diskusie o priestore a materiáloch do reality a overiť si, že tieto riešenia fungujú,“ uzatvára Matej Honč.
Spolu s kolegom Richardom Kilom momentálne riešia novú výzvu – návrhy rodinných domov umne zasadených do okolitého prostredia. Máme sa teda v blízkej budúcnosti na čo tešiť.
V galérii si pozrite originálnu a vydarenú rekonštrukciu bytu v Bratislave: