"Predstava, že by sme mali vychovávať generáciu chlapcov k tomu, aby ašpirovali na vedúce pozície, zatiaľ čo najväčšou nádejou pre dievčatá je stať sa bábikou, je jednoducho desivá," povedala Miranda Williamsová denníku The Sunday Times.
Williamsová je tridsaťštyriročná matka štvorročných dvojčiat, dievčat Florence a Matildy, ktorá chcela dcéram kúpiť nové topánky do školy, keď si radu Clarks všimla na stránkach spoločnosti. Vraj bola okamžite zhrozená. Na Twitteri ich označila za prejav "každodenného sexizmu".
Looking at school shoes from @clarksshoes - appalled to find a Dolly Babe range for girls but a Leader range for boys @EverydaySexism
— Miranda Williams (@M_Williams07) August 6, 2017
"Hrozne ma to rozčuľuje. Už je dosť zlé, že dievčenské topánky sú krehučké a nepraktické pre skákanie do kaluží alebo lezenie po stromoch, v porovnaní s oveľa robustnejšou chlapčenskou obuvou, "tvrdí Williamsová.
Za neprijateľnú a "takmer mimo chápania" situáciu označila aj Nicola Sturgeonová, predsedníčka Škótskej národnej strany.
It is almost beyond belief that in 2017 a major company could think this is in any way acceptable. Shows what we are still up against. https://t.co/3C7Nop8o1E
— Nicola Sturgeon (@NicolaSturgeon) August 13, 2017
Na spoločnosť sa zamerala aj tieňová ministerka pre ženy a rovnosť Carolyn Harrisová. Tá Clarks obvinila z "očividnej diskriminácie". Podľa predsedníčky vládnej komisie, ktorá má na starosti rodovú rovnosť, Márie Millerovej majú obuvníci a odevníci zodpovednosť neupevňovať zažité stereotypy.
Clarks topánky odstránil zo svojich webových stránok, dajú sa však stále kúpiť v iných internetových obchodoch.
Za ,sexistické' topánky nie je Clarks kritizovaný prvýkrát
Spor nasledoval len týždeň po tom, čo spoločnosť na Facebooku kritizovala i Jemma Moonie-Daltonová, informoval server BBC. Tá chcela v pobočke Clarks zaobstarať školské topánky pre svoju sedemročnú dcéru a päťročného syna.
"V chlapčenskom oddelení sú topánky pevné, pohodlné a vodeodolné, s podrážkami očividne navrhnutými pre lezenie," napísala. "Oproti tomu dievčenské topánky majú podradné podrážky, nie sú plne zakryté a nemajú dobre spevnený členok. Nie sú pohodlné a nie sú vhodné na chodenie vonku v britskom počasí. "
Clarks sa pod tlakom verejnosti rozhodol vytvoriť viac topánok vhodných pre dievčatá i chlapcov, teda unisexových. Podľa Williamsovej sa už ale raz nepoučil: v lete totiž reťazec čelil podobnej kritike. Vtedy sa ďalšia britská matka, Laura Greenwoodová, sťažovala, že ich dievčenské topánky sú "nepraktické a ľahko poškodené - naproti rozumným, praktickým a pevným topánkam navrhovaným pre chlapcov."