Chorváti boli pár sekúnd od veľkého víťazstva, nakoniec sa raduje Taliansko

24.06.2024, 23:13
Autor:
TASRTASR

Chorváti viedli od 55. minúty zásluhou kapitána Luku Modriča, v závere však zlyhala ich defenzíva.

Futbalisti Talianska postúpili do osemfinále ME v Nemecku. Na prienik medzi šestnásť najlepších tímov im stačila v pondelňajšom stretnutí remíza 1:1 s Chorvátskom.

Úradujúcich majstrov Európy zachránil v 90.+8 minúte striedajúci Mattia Zaccagni. Chorváti viedli od 55. minúty zásluhou kapitána Luku Modriča, ktorý sa stal vo veku 38 rokov a 289 dní najstarším strelcom v histórii kontinentálneho šampionátu. Taliani sa v osemfinále stretnú so Švajčiarskom.

Zmeny v základnej zostave

Taliansky tréner Spalletti urobil oproti duelu so Španielskom štyri zmeny v základnej zostave. Jeho náprotivok Dalič vymenil v základe až päticu hráčov. Prvú veľkú príležitosť mali na začiatku piatej minúty práve Chorváti, keď vyslal ďalekonosnú strelu Sučič a Donnarumma sa musel po prudkej strele vytiahnuť zákrokom.

image

Futbal dominuje obrazovkám. Markíze prináša až 60 percentný trhový podiel

Úradujúci majstri Európy sa dostali do prvej šance v 21. minúte, keď poslal do šestnástky nepríjemný center Calafiori, no hlavičkové zakončenie Reteguiho zblokoval Gvardiol. Ešte väčšiu príležitosť mal v 27. minúte Bastoni, ktorý hlavičkoval prudko, ale Livakovič predviedol výborný zákrok.

Chorváti mali v prvom dejstve prevahu v držaní lopty, tvorbu hry im však sťažovala prehustená a organizovaná defenzíva súpera.

Defenzíva zlyhala v závere

Po zmene strán obaja tréneri vystriedali. Dalič poslal do hry Budimira namiesto Pašaliča, na opačnej strane dohral Pellegrini, ktorého nahradil Frattesi. Práve on bol nešťastným mužom v 52. minúte, keď strieľal v pokutovom území Kramarič a lopta zasiahla ruku talianskeho stredopoliara.

Do hry prehovoril systém VAR a po vzhliadnutí videa odpískal rozhodca Makkelie penaltu pre Chorvátsko. Loptu si podľa očakávaní postavil Modrič, no Donnarumma smer strely vystihol a dokázal ju zneškodniť. Prešla necelá minúta a Chorváti sa dostali k ohrozeniu talianskej brány.

image

Španieli zdolali Albánsko a stali sa víťazmi skupiny

Donnarumma vyrazil hlavičku Budimira iba pred seba, priamo pred Modriča, ktorý ľavačkou upratal loptu do brány a expresne odčinil svoje zaváhanie. Obraz hry sa razom zmenil, tvoriť museli Taliani a ich medzihra bola nervózna.

Chorváti preukazovali svoje skúsenosti a súpera nepúšťali do nebezpečných priestorov, no v úplnom závere ich defenzíva zlyhala, keď rozhodol z jedinej strely na bránu po zmene strán Zaccagni.

B-skupina, 3. kolo:

Chorvátsko - Taliansko 1:1 (0:0)
Góly: 90.+8 Zaccagni - 55. Modrič. ŽK: Sučič, Modrič, Ivanušec, Pongračič, Stanišič, Brozovič - Calafiori, Fagioli. Rozhodovali: Makkelie - Steegstra, de Vries (všetci Hol.)
Chorvátsko: Livakovič - Stanišič, Šutalo, Pongračič, Gvardiol - Modrič (80. Majer), Brozovič, Kovačič (70. Ivanušec) - Sučič (70. Perišič), Kramarič (90. Juranovič), Pašalič (46. Budimir)
Taliansko: Donnarumma - Di Lorenzo, Bastoni, Calafiori, Darmian (81. Zaccagni) - Barella, Jorginho (81. Fagioli) - Raspadori (75. Scamacca), Pellegrini (46. Frattesi), Dimarco (57. Chiesa) - Retegui

01 - Modified: 2024-06-27 15:02:56 - Feat.: - Title: Ronaldo sa po zápase s Gruzínskom tesne vyhol stretu s fanúšikom, ktorý vyskočil z hľadiska 02 - Modified: 2024-06-27 13:50:20 - Feat.: - Title: Prekliaty kanonier, najdrahší hráč na svete či nevýrazný zlatý chlapec. Angličania sa na Slovensko tešia 03 - Modified: 2024-06-27 10:05:36 - Feat.: - Title: Duda o šanciach proti Anglicku: Budeme naštartovaní, je na nich vyvíjaný tlak, sme v psychicky väčšej pohode 04 - Modified: 2024-06-27 09:27:17 - Feat.: - Title: EURO 2024: Lobotka sa stal druhýkrát hráčom zápasu. Odmakali sme si to, ukázali sme maximum 05 - Modified: 2024-06-26 21:19:15 - Feat.: - Title: Česi skončili v skupine poslední, Gruzínsko porazilo Portugalsko a senzačne postupuje
menuLevel = 2, menuRoute = sport/euro-2024, menuAlias = euro-2024, menuRouteLevel0 = sport, homepage = false
27. jún 2024 17:03