TASR/Michal Svítok
StoryEditor

Porazil Sagana aj Cibulkovú. Najlepší slovenský športovec je Matej Tóth

22.12.2016, 20:46
Autor:
TASRTASR
Olympijský víťaz v chôdzi na 50 kilometrov ovládol anketu Športovec roka.

Olympijský šampión v chôdzi na 50 km Matej Tóth a štvorkajak rýchlostných kanoistov v zložení Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka sa stali víťazmi tradičnej slovenskej ankety Športovec roka. V 24. ročníku hlasovalo 122 predstaviteľov médií.

Pozrite si aj rozhovor s Matejom Tóthom v HNtelevízii o ankete Športovec roka (nahraný bol ešte pred uverejnením výsledkov ankety):

​V ankete Klubu športových redaktorov SSN, ktorá priamo nadväzuje na niekdajšiu československú anketu s tradíciou už od roku 1959, triumfoval Tóth s náskokom 75 bodov pred vlaňajším víťazom Petrom Saganom - majstrom sveta i Európy v cestnej cyklistike. Tretia skončila tenistka Dominika Cibulková - víťazka MS WTA Tour v Singapure.

Štvorkajak, ktorý získal na OH v Riu de Janeiro striebro na kilometri, triumfoval v ankete už po siedmy raz. Na druhom mieste skončil A-tím futbalistov Slovenska, ktorý na EURO 2016 vo Francúzsku postúpil zo základnej skupiny do osemfinále. Tretie miesto obsadil tím futbalistov SR do 21 rokov, zverenci trénera Pavla Hapala si suverénne vybojovali postup na ME 2017 v Poľsku.

​Na galavečere, ktorý sa vo štvrtok konal v priamom prenose RTVS v novostavbe Slovenského národného divadla v Bratislave, okrem laureátov ankety Športovec roka už po siedmy raz slávnostne vyhlásili aj Športovú legendu. Po boxerovi Jánovi Zacharovi, hokejistovi Jozefovi Golonkovi, futbalistovi Jozefovi Adamcovi, hádzanárovi Antonovi Frolovi, diaľkarke Eve Šuranovej-Kucmanovej a krasokorčuliarovi Karolovi Divínovi si túto poctu vyslúžila Marianna Némethová-Krajčírová - najúspešnejšia slovenská športová gymnastka 20. storočia, Paralympioničkou roka sa stala Veronika Vadovičová - dvojnásobná zlata medailistka v športovej streľbe z PH 2016 v Riu.

Tóth v roku 2016 absolvoval iba jedny preteky

Atlét Matej Tóth absolvoval v roku 2016 pre zranenie ľavej holennej šľachy prakticky iba jedny preteky. Na OH v Riu sa však postaral o jeden z najväčších úspechov slovenského športu v histórii. V olympijskom chodeckom maratóne na 50 km išiel počas celej trate takticky a po strhujúcom závere sa tešil z najcennejšieho kovu. Stal sa historicky druhým olympijským víťazom zo Slovenska v atletike po chodcovi Jozefovi Pribilincovi, ktorý získal zlato na OH 1988 v Soule. V ére samostatnosti sa na OH zaslúžil o prvé slovenské olympijské víťazstvo v inom športe, ako je vodný slalom.

V top 10 sa ocitol po štvrtý raz za sebou, v roku 2013 skončil ôsmy, predvlani šiesty a vlani druhý. "Priznám sa, že som vo víťazstvo nedúfal. Budem to ešte musieť predýchať, no je to skvelé. Niektorí mi naznačovali, že by to v tejto ankete mohlo dopadnúť ako na olympiáde. Je to úžasná správa. Teším sa z osobného hľadiska, keďže ako športovec roka sa zapíšem do histórie. Na druhej strane som rád aj za to, že olympiáda má stále kredit najdôležitejšieho podujatia. Je mi k srdcu najbližšia, vyhral som ju, aj preto sa veľmi teším. Určite bude spokojná aj moja rodina, ktorá prežívala vyhlásenie ankety oveľa viac ako ja."

Sagan má za sebou najlepšiu sezónu v kariére. Na jej konci bol prvý vo svetovom rebríčku UCI 2016 aj v rebríčku World Tour. Triumfoval v cestných pretekoch s hromadným štartom na MS v Dauhe, kde obhájil titul z Richmondu aj na ME v Plumelecu. Po prvý raz v kariére vyhral aj jednu z monumentálnych klasík - Okolo Flámska. Na Tour de France si pripísal tri etapové triumfy a spolu osem pódiových umiestení (3-2-3), po piaty raz v sérii získal zelený dres pre najaktívnejšieho pretekára a jazdil aj v žltom drese. Sagan je stálica ankety, v prvej desiatke je po šiesty raz za sebou. V rokoch 2013 a 2015 zvíťazil, v roku 2012 bol druhý, 2011 tretí a v roku 2014 piaty.

"Hlavne by som sa chcel poďakovať všetkým mojim fanúšikom. Ďakujem za príjemný večer a za ocenenie. Gratulujem Matejovi Tóthovi," povedal Sagan po tom, čo si prebral cenu za druhé miesto. Už predtým získal cenu v hlasovaní fanúšikov a na pódium si prizval otca, mamu, manželku Katku, spolujazdcov z Dauhy brata Juraja a Michaela Kolářa i realizačný tím a všetkým poďakoval.

Cibulková, ktorá vlani štyri mesiace nútene pauzovala po operácii ľavej nohy, zaznamenala v roku 2016 veľkolepý návrat medzi svetovú špičku. Koncom októbra ho korunovala triumfom na šampionáte WTA v Singapure, po ktorom sa vo svetovom rebríčku WTA vyšvihla na piate miesto, čo je jej kariérne maximum. Okrem víťazstva v Singapure získala tituly aj na turnajoch WTA Tour v Katoviciach, Eastbourne a v Linzi, vo finále si zahrala ešte v Acapulcu, Madride a vo Wu-chane.

Na grandslamovom Wimbledone sa prebojovala do štvrťfinále. V prvej desiatke ankety je už po piaty raz, aj v roku 2014 skončila tretia. "Rok 2016 ani nemohol pre mňa dopadnúť lepšie. Na jeho začiatku sa mi ani len nesnívalo o tom, že vyhrám Masters. Utvrdila som sa v tom, že tvrdá práca sa naozaj vypláca. Umiestnenie medzi najlepšou trojicou si cením, veď uplynulý rok bol pre slovenský šport mimoriadne úspešný. Zaujali ma výkony našich olympionikov, Sagana i alpských lyžiarok," uviedla slovenská tenisová jednotka.

Škantárovci: naprehrávali sme sa dosť

Štvrté miesto obsadili v ankete zlatí vodnoslalomárski medailisti z OH v Riu. Deblisti Ladislav a Peter Škantárovci netajili z výsledku sklamanie. "Trošku ma to prekvapilo, čo k tomu dodať... Asi len toľko, že konkurencia bola nabitá, môžeme ďakovať za všetky dosiahnuté športové výsledky. Odmalička som si myslel, že olympijská medaila je top v tom, čo sa dá v športe dosiahnuť. U nás je to zrejme trošku nedocenené, hoci víťazstvo prajem každému úspešnému športovcovi a Maťovi Tóthovi zvlášť. Za seba môžem povedať, že olympijské zlato by som s titulom majstrom sveta neporovnával," poznamenal Peter Škantár. Podľa Ladislava Škantára ich športové výsledky neovplyvní žiadna anketa. "Nezmeníme to, naprehrávali sa dosť. Myslím si, že štvrtým miestom sa zapíšeme do histórie tejto ankety, keďže sme olympijskí víťazi a nedosiahli sme ani na bedňu."

Piaty bol strieborný medailista v C1 Matej Beňuš. Šiesta bola zjazdárka Veronika Velez-Zuzulová. "Stojí za mnou veľa ľudí, vďaka ktorým tu dnes môžem byť. Chcela by som sa im poďakovať. Je pre mňa česť byť tu s ostatnými športovcami, ktorí dosiahli veľké úspechy. Dúfam, že budúci rok bude pre nás ešte lepší ako tento. Šport treba robiť so srdcom a láskou a potom všetko ide," vyznala sa druhá najlepšia slalomárka uplynulej sezóny. Za siedmeho futbalistu Mareka Hamšíka prevzal cenu otec Richard.

Počas ďakovnej reči jeho syn práve prihral na gól Neapola v zápase talianskej Serie A na pôde Fiorentiny. Na ôsmej priečke skončil motocyklista Štefan Svitko, deviaty bol hokejista Marián Hossa a desiata ďalšia alpská lyžiarka Petra Vlhová. Svitkovi sa splnil sen už druhým miestom na Rely Dakar. "Túžil som sa dostať v celkovom poradí na pódium. Určite by som sa chcel posunúť ešte o to jedno miestečko vyššie, ale to chce aj takých desať-pätnásť ďalších pretekárov. Je iba vo hviezdach ako to v tom nasledujúcom roku dopadne."

Štvorkajak v zložení Myšák, Vlček, Tarr, Linka v olympijskej sezóne nadviazal na skvelé výkony z roku 2015, v ktorom vybojoval zlato na MS Miláne. Najprv na európskom šampionáte v Moskve triumfoval na olympijskej kilometrovej trati a bol strieborný na neolympijskej päťstovke, potom získal striebro na 1000 m na OH v Riu. Vlajková loď slovenskej rýchlostnej kanoistiky sa v minulosti tešila z víťazstva v ankete šesťkrát (v rokoch 2001, 2003, 2004, 2006, 2007 a 2008), vlani bola druhá, v rokoch 2002 a 2012 skončila na treťom mieste. "Z ocenenia pre najlepší športový kolektív na Slovensku máme obrovskú radosť. Spravili sme všetko pre to, aby sme ho získali. Na všetkých pretekoch, na ktorých sme štartovali, sme podali maximálny výkon," povedal Linka.

Doterajší víťazi ankety slovenský Športovec roka:
Jednotlivci:

1993: Martina Moravcová (plávanie), 1994: Milan Dvorščík (cestná cyklistika), 1995: Martina Moravcová (plávanie), 1996: Michal Martikán (vodný slalom), 1997: Michal Martikán (vodný slalom), 1998: Martina Moravcová (plávanie), 1999: Jozef Gönci (športová streľba), 2000: Martina Moravcová (plávanie), 2001: Martina Moravcová (plávanie), 2002: Peter Bondra (ľadový hokej), 2003: Martina Moravcová (plávanie), 2004: Elena Kaliská (vodný slalom), 2005: Dominik Hrbatý (tenis), 2006: Radoslav Židek (snoubording), 2007: Michal Martikán (vodný slalom), 2008: Michal Martikán (vodný slalom), 2009: Peter a Pavol Hochschornerovci (vodný slalom), 2010: Anastasia Kuzminová (biatlon), 2011: Peter a Pavol Hochschornerovci (vodný slalom), 2012: Zuzana Štefečeková (športová streľba), 2013: Peter Sagan (cestná cyklistika), 2014: Anastasia Kuzminová (biatlon), 2015: Peter Sagan (cestná cyklistika), 2016: Matej Tóth (atletika)

Kolektívy:

1993: basketbalistky Slovenska, 1994: hokejisti Slovenska, 1995: hokejisti Slovenska, 1996: basketbalistky SCP Ružomberok, 1997: basketbalistky Slovenska, 1998: štafeta biatlonistiek Slovenska, 1999: basketbalistky SCP Ružomberok, 2000: hokejisti Slovenska, 2001: štvorkajak Slovenska, 2002: hokejisti Slovenska, 2003: štvorkajak Slovenska, 2004: štvorkajak Slovenska, 2005: daviscupové družstvo tenistov Slovenska, 2006: štvorkajak Slovenska, 2007: štvorkajak Slovenska, 2008: štvorkajak Slovenska, 2009: futbalisti Slovenska, 2010: futbalisti Slovenska, 2011: volejbaloví reprezentanti Slovenska, 2012: hokejisti Slovenska, 2013: basketbalistky Good Angels Košice, 2014: futbalisti Slovenska, 2015: futbalisti Slovenska, 2016: štvorkajak Slovenska

01 - Modified: 2024-11-15 20:00:00 - Feat.: - Title: Tam, kde oddychovala šľachta: Spoznajte región Dolného Rakúska vzdialený len dve hodiny od slovenských hraníc 02 - Modified: 2024-11-15 18:40:00 - Feat.: - Title: Chcú od žiakov viac pohybu, no telocviční niet. HN hovorili s riaditeľmi škôl, kde cvičia deti v zime 03 - Modified: 2024-11-12 09:49:49 - Feat.: - Title: FOTO Extrémne premeny s extrémnym Palim: Manželka ho obézneho nechce 04 - Modified: 2024-11-08 14:40:56 - Feat.: - Title: Dominika Cibulková už schudla 20 kíl. Manželovi sa páči stále viac: „Bola som taká teta," hovorí 05 - Modified: 2024-11-05 14:55:07 - Feat.: - Title: TIPOS sa stal generálnym partnerom slovenského biatlonu
menuLevel = 1, menuRoute = sport, menuAlias = sport, menuRouteLevel0 = sport, homepage = false
15. november 2024 23:11