V roku 2002 bola najpredávanejším mobilným telefónom Nokia, stránky denníkov plnila kauza nebankoviek Horizont a BMG Invest a hokejisti Slovenska sa stali majstrami sveta. A práve v tomto období sa po prvýkrát v kariére dostal do najlepšej desiatky svetového rebríčka vtedy 21-ročný talent Roger Federer. A v absolútnej špičke, čiže v top 10, vydržal nepretržite celých štrnásť rokov. Po 734 týždňoch však tento týždeň opustil Federer elitnú desiatku a spadol na aktuálne 16. miesto. Dôvodom pritom nebola jeho slabá hra, alebo že by nevládal držať krok s mladšími súpermi. Jeho pád ovplyvnili početné zranenia, kvôli ktorým v tomto roku odohral iba 28 duelov (z toho 21 víťazných). Taký nízky počet naposledy absolvoval na profesionálnom okruhu ATP ako 17-ročný junior.
Sponzorov to neodradí
Nepretržité umiestnenia Federera v top 10 rebríčka sú ďalším ukazovateľom, v ktorom sa Švajčiar zaradil medzi legendy. Dlhšie to dokázal iba Američan Jimmy Connors (788 týždňov). „Je to ďalší unikátny míľnik v jeho výnimočnej kariére. Štrnásť rokov? Veď za ten čas sa vymenila celá jedna generácia špičkových hráčov,“ povedal pre HN Karel Tejkal, marketingový expert a tenisový manažér. Priznáva, že postavenie v rebríčku a konkrétne v najlepšej desiatke má vplyv na marketingový aj mediálny záujem o hráčov. „Sú za to rôzne bonusy od sponzorov. No to nie je prípad Federera – jeho príjmy vypadnutie z top 10 určite neohrozí,“ konštatuje. Jeho slová potvrdzuje aj rebríček najlepšie zarábajúcich športovcov planéty magazínu Forbes. Napriek tomu, že hráč prezývaný FedEx alebo Maestro nevyhral v tomto roku žiadny turnaj, je jednotkou vo výške sponzorských príjmov. Vďaka lukratívnym kontraktom so spoločnosťami ako Nike, Rolex, Mercedes-Benz či Credit Suiss zarobil 60 miliónov dolárov. Pre porovnanie, je to rovnaká suma, akú na svojich marketingových aktivitách získajú futbalové ikony Cristiano Ronaldo a Lionel Messi dohromady. „Všetci sa teraz oprávnene sústredia na novú svetovú jednotku Andyho Murrayho. Ale Federerova dlhoročná séria si zaslúži obdiv. A určite ešte nepovedal posledné slovo,“ myslí si Tejkal.
Veľký návrat v januári
Nateraz posledný duel odohral Federer začiatkom júla, keď v päťsetovej dráme prehral v semifinále Wimbledonu s Kanaďanom Milošom Raoničom. Pár týždňov nato vyhlásil, že pre problémy s kolenom vynechá zvyšok sezóny. „Určite má ešte na to, aby sa raz do svetovej desiatky vrátil. Otázkou je, či je jeho métou stúpanie po rebríčku alebo sa bude sústrediť na zisk ďalšieho grandslamového titulu,“ hovorí tenisový manažér. Federer je so sedemnástimi víťazstvami grandslamovým rekordérom, no ten posledný získal ešte v roku 2012 vo Wimbledone. Tenisový velikán v nedávnom rozhovore pre švajčiarsky denník Tages Anzeiger priznal, že sa pripravuje na januárový návrat do turnajového kolotoča. Jeho prvým podujatím po takmer polročnej odmlke má byť turnaj družstiev Hopmanov pohár v austrálskom Perthe. „V príprave som na správnej ceste a takmer v stopercentnej kondícii. Teraz zvýšim intenzitu tréningu a čoskoro chytím do ruky aj raketu,“ povedal 35-ročný rodák z Bazileja. Podľa Tejkala môžeme napriek pokročilejšiemu veku sledovať kariéru Federera ešte niekoľko rokov. „Veková hranica v športe sa vďaka novým poznatkom v medicíne, fyzioterapii, výžive a materiálom neustále posúva. Bude hrať dovtedy, kým ho hra a výsledky budú uspokojovať,“ dodal Tejkal.
Tenisové zárobky Federera (v mil. USD)
2002 1,99
2003 4,00
2004 6,36
2005 6,14
2006 8,34
2007 10,1
2008 5,89
2009 8,77
2010 7,70
2011 6,37
2012 8,58
2013 3,20
2014 9,34
2015 8,68
2016 1,53
Spolu: 98,83
StoryEditor
Éra Federera končí. Vypadol z top 10
Fenomenálny Švajčiar opustil po štrnástich rokoch svetovú elitu. „Jeho príjmy to neohrozí,“ tvrdí expert na marketing.