Viac ako 20 percent obyvateľov Ria žije v chudobných getách - favelách. "Mnoho Brazílčanov si myslí, že ľudia žijúci vo favelách sú menejcenní, nemajú vzdelanie či túžby," tvrdí Thaina Santosová na ulici vo favele Mesto bohov, známej z rovnomenného úspešného filmu. "Rafaela však tieto tvrdenia poprela," dodáva mysliac olympijskú víťazku v džude Rafaelu Silvovú, ktorá vybojovala zlatú medailu v džude.
Vôbec prvú pre Brazíliu na domácej olympiáde. Ešte pred štyrmi rokmi rozmýšľala o konci kariéry. Na olympiáde v Londýne bola diskvalifikovaná za nesprávne držanie. Čo sa stalo potom, bolo ešte horšie, píše WashingtonPost.com. Internetoví používatelia ju nazývali opicou a útočili na ňu pre jej rasu. Intenzívne návštevy psychológa jej pomohli a svoje rozhodnutie opustiť športový svet si rozmyslela.
"Je čierna, je žena a nikdy nezabudla na svoje korene," tvrdí Santosová. Favely sú časti brazílskych miest, ktoré obývajú najchudobnejšie vrstvy obyvateľstva. Sú neslávne známe pre svoju vysokú kriminalitu, drogy a policajné razie, pri ktorých sa často strieľa a umierajú ľudia. V takomto prostredí Rafaela vyrastala. O jednej z favel sme písali nedávno.
Jej otec býva v Meste bohov dodnes. "Je skvelé, že ľudia v našej komunite vidia, že ak za niečo bojujú, môžu dosiahnuť svoje cieľ. A nezáleží na tom, odkiaľ pochádzajú," hovorí hrdý 53-ročný otec Luiz, ktorý svoju dcéru k džudu vedie už od jej piatich rokov. "Nikdy neskrývala to, odkiaľ je. Vždy hovorila, že pochádza z Mesta bohov," dodáva.
"Neverím, že to zázračne zmení životy nás chudobných, ale myslím si, že to pomôže zmeniť pohľad iných na favely a ľudí v nich žijúcich," uvádza teta olympijskej šampiónky pre agentúru Reuters.