Úradníci Pentagonu za posledné tri roky zaplatili americkým športovým klubom najmenej 6,8 miliónov dolárov za takzvaný „platený patriotizmus.“ Vyplýva to zo správy, ktorú nechal vypracovať Kongres.
Športové tímy tak inkasovali peniaze amerických daňových poplatníkov. A to napríklad za uteráky v armádnom štýle alebo "voľné" lístky na športové stretnutia, píše portál idnes.cz.
Účet môže byť ešte vyšší
Účet za patriotizmus môže v skutočnosti byť ešte väčší. Naznačil to arizonský senátor a niekdajší prezidentský kandidát John McCain. Ten zároveň obvinil ministerstvo obrany, že sa snaží zatajiť detaily zmlúv, aby si úrad neprivodil ešte väčšiu hanbu, informoval americký týždenník Military Times.
"Športové tímy odvádzajú pre armádu veľa poctivej práce," uviedol McCainov republikánsky kolega Jeff Flake. Zistenie, že športovci si za verejnú podporu armády účtujú nemalé peniaze, je však podľa neho znepokojujúce. "Ľudia si myslia, že takéto aktivity sú brané z dobrej vôle," poznamenal senátor. "Nakoniec ale zistia, že za ne sami platí," kritizoval Flake praktiky športových tímov i Pentagonu.
Správa hovorí o 50 športových tímoch, ktoré od roku 2012 vyfakturovali armáde viac ako 10 miliónov dolárov. Dve tretiny z nich označila za sporné.
Napríklad baseballový klub Milwaukee Brewers si za zaspievanie piesne "Boh žehnaj Amerike" naúčtoval 49-tisíc dolárov. Usporiadanie dvoch slávnostných odvodov počas zápasu basketbalistov Dallas Maverics zase vyšlo na päťtisíc dolárov.
Milióny za patrotizmus
Americkí politici skôr ako športové kluby z rozhadzovania vinia úradníkov ministerstva, ktorí za federálne peniaze zhotovovali platenú reklamu s nádychom patriotizmu. Senátor McCain však dodal, že "by bolo vhodné, keby tímy zinkasované peniaze darovali napríklad vojakom raneným v boji a konkrétnom mužom a ženám, ktorí slúžia americkému národu.“
Tím amerického futbalu Atlanta Falcons si vďaka dobre zaplatenému patriotizmu zarobil takmer 900-tisíc dolárov. Klub New England Patriots, ktorí má vlastenectvo priamo v názve, zinkasoval 700-tisíc a klub Buffalo Bills dostal 650-tisíc.
Americké ministerstvo obrany v reakcii na správu sľúbilo, že podobné praktiky ukončí. Národná futbalová liga naopak posúdi spoluúčasť na podobných akciách.