Zo socialistického Československa odchádzal v 60. rokoch ako mladý virológ. V Spojených štátoch sa vypracoval nielen na špičkového mikrobiológa a imunológa, ktorý sa svojím výskumom výraznou mierou pričinil o objavenie niekoľkých liekov na dovtedy len ťažko zvládnuteľné choroby, ale sám sa stal sponzorom a mecenášom mladých vedcov. „Počas svojej vyše 50-ročnej vedeckej činnosti som sa podieľal na vývine dvoch druhov liekov. Interferón sa osvedčil pri liečbe niektorých vírusových ochorení, najmä hepatitíd, a tiež na liečenie roztrúsenej sklerózy, čo je v podstate ochorenie spôsobené narušením imunitného systému. Remicade sa zase ukázal účinný pri mnohých zápalových autoimunitných ochoreniach ako Crohnova choroba, reumatoidná artritída alebo psoriáza. Doteraz sa ním liečilo niekoľko miliónov pacientov,“ vysvetľuje pre HN Ján Vilček, úspešný vedec a lekár v USA slovenského pôvodu.
Odchod do New Yorku
Vilček chcel pôvodne študovať právo alebo ekonómiu. Keďže však oba tieto odbory boli v čase socializmu silne spolitizované, vyhovel prianiu rodičov a dal sa na medicínu. Po absolvovaní Lekárskej fakulty bratislavskej Univerzity Komenského pokračoval v štúdiu a získal titul kandidát vied z virológie.
Ako 31-ročný v roku 1964 aj so svojou čerstvou manželkou Maricou utiekol a usadil sa v New Yorku. Vilček dostal zamestnanie ako docent v oddelení mikrobiológie Newyorskej univerzity. Na univerzite sa stal jedným z prvých výskumníkov pracujúcich na interferóne, proteíne, ktorý produkujú bunky imunitného systému.
A práve Newyorskej univerzite,...
Zostáva vám 85% na dočítanie.