Hlavné mesto a jeho okolie mali v 90. rokoch pod palcom viaceré zločinecké skupiny. Medzi sebou bojovali o teritóriá a z tých, čo vojnu gangov prežili, teda takáčovci, sýkorovci či piťovci, majú svojich šéfov po rokoch súdnych sporov vo väzení alebo sú väzobne stíhaní a hrozí im doživotie. Skupiny však nie sú celkom rozložené, akoby sa na prvý pohľad zdalo.
Megaprocesy s členmi týchto skupín ešte prebiehajú na Špecializovanom trestnom súde a vedú k otázke: ktorá skupina ich nahradila? Kto šéfuje teritóriu, ktoré roky ovládali? Je iluzórne si myslieť, že na západnom Slovensku po divokých 90. rokoch už nepôsobí organizovaný zločin?
Už nie vojaci, ale jednotlivci
Redakcia HN sa rozprávala s dvoma nezávislými zdrojmi. Kontakt z policajného prostredia, ktorý si neželal byť menovaný, na úvod spomenul, že organizovaná skupina už nepôsobí v takej sile, ako to bolo v rokoch vojny gangov. „Kriminalita už nie je taká prepojená, ani štruktúrovaná, v minulosti mali gangy rozdelené územia a členov podľa toho, kto robil výpalníctvo, drogy, vraždy a v obchode zas mali svoje biele kone,“ spomína zdroj HN.
Z čorkárov, ktorí tvorili bratislavské pouličné gangy a kradli autorádiá alebo autá, sa vypracovali na štruktúrovanú organizáciu. Výpalníctvo sa dialo za tichej alebo skôr finančnej podpory orgánov činných v trestnom konaní, gangy a jej členovia neskôr prezradili, že mali „kasičku“ na úplatky pre policajtov, platenie advokátov a výdavky pre tých, ktorí sa ukrývali.
Skupina mala štruktúry, skladala sa z podšéfov, mala jadro zabijakov. Podľa vyšetrovateľa boli sýkorky najlepšie štruktúrovaná zločinecká skupina na Slovensku. Väčšina jej členov pochádzala z hlavného mesta a zo Záhoria. Ich zatýkaniu predchádzala vojna gangov, ktorá svojou brutalitou prekvapila aj orgány činné v trestnom konaní. Zaoberali sa výpalným, obchodom s drogami a špeciálne vražedné komando likvidovalo ľudí na objednávku. Sýkorovci mali ar...
Zostáva vám 85% na dočítanie.