Je dôležité, že lekári vyvíjajú svojimi výpoveďami tlak na vládu. Bojujú o charakter slovenského zdravotníctva, či tam budú rozhodovať finančné skupiny a či politici, ktorí budú prihrávať týmto finančným skupinám zákazky.
Na tlačovej konferencii to uviedol poslanec Národnej rady a exminister zdravotníctva Marek Krajčí.
Hnutie Slovensko sa podľa Krajčího podpisuje pod všetky body memoranda tak, ako ich podpísala vláda Eduarda Hegera a následne aj schválil parlament v roku 2022.
"Trváme na tom, aby sa vláda Roberta Fica (Smer-SD) vzdala nezmyselného škrtania zo životnej úrovne zdravotníkov, ktorí pracujú v našich nemocniciach," poznamenal poslanec. Nechcú, aby súčasná vláda do memoranda zasahovala, pretože má pozitívne výsledky.
Poslanec poukázal na to, že lekári majú vo svojich zmluvách garantovanú takmer desaťpercentnú valorizáciu. "Takže oni vôbec nebojujú teraz za svoje platy, oni bojujú za charakter slovenského zdravotníctva," podotkol Krajčí.
Zároveň hnutie súhlasí s negatívnym postojom Lekárskeho odborového združenia k možnej privatizácii nemocníc. Je to podľa Krajčího cesta do pekla a treba zachovať verejnoprávny rozmer štátnych nemocníc.
"Slovenský pacient potrebuje, aby to koncové odborné zdravotníctvo zabezpečoval štát, ktorý ho bude kvalitne financovať, a teda zabezpečí občanom našej krajiny bezplatnú zdravotnú starostlivosť, ktorú im garantuje ústava," skonštatoval Krajčí.
Vyše 2 700 lekárov z nemocníc po celom Slovensku v utorok začalo podávať výpovede na znak nespokojnosti so situáciou v zdravotníctve.
Zástupcovia LOZ len v Univerzitnej nemocnici v Bratislave doručili 511 výpovedí. Šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský vyzval vládu, aby s LOZ rokovala a situáciu v sektore vyriešila. Zároveň vyzval ostatných zdravotníkov, aby sa k iniciatíve lekárov pripojili.