Premiér Robert Fico sa dnes stretol s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom na spoločnom rokovaní vlád v Užhorode. Kyjevu v príhovore na rokovaní deklaroval "stopercentnú podporu" pri vstupe do Európskej únie.
Ukrajinskej vláde ponúkol skúsenosti Slovenska z prístupových procesov do európskeho bloku. „Ponúkame vám komplexnú expertízu a skúsenosti Slovenska,“ povedal. „Urobili sme veľa chýb, napríklad v oblasti poľnohospodárskej politiky a jadrovej energetiky, a sme pripravení sa o tieto skúsenosti podeliť,“ dodal.
Podpora vstupu do Únie
Fico počas svojho príhovoru tlmočil Šmyhaľovi postoj jeho vlády k členstvu Ukrajiny v NATO, ktorý už predtým opakovane prezentoval.
„Pokiaľ budem predsedom vlády, budem viesť poslancov, ktorých mám ja ako predseda strany pod politickou kontrolou, aby nikdy nesúhlasili s členstvom Ukrajiny v NATO,“ povedal napríklad v nedeľu v relácii O päť minút 12.
Kyjev teda aktuálne s podporou Slovenka v snahe o vstup Severoatlantickej aliancie počítať nemôže. „Sme rezervovaní, pokiaľ ide o členstvo Ukrajiny v NATO,“ zopakoval Fico. Pri Európskej únii však svoju podporu viackrát zopakoval. „V prípade Európskej únie nás máte na sto percent na vašej strane a bude to pre Ukrajinu maximálne užitočné,“ dodal.
Fico tiež vyjadril podporu "všetkým mierovým iniciatívam a konferenciám", ktoré by mohli prispieť k ukončeniu konfliktu na Ukrajine. „Slovensko sa aktívne zúčastní na všetkých mierových konferenciách na najvyššej možnej úrovni,“ zdôraznil. „Podporujeme všetky plány, ktoré budú viesť k ukončeniu bojov,“ dodal.
Životný význam
Počas rokovania vlád chce diskutovať aj o konkrétnych projektoch, ako je železničné prepojenie Košice - Kyjev a výstavba interkonektorov. Fico zdôraznil, že tieto stretnutia majú "životný význam". „Slovensko je pripravené pokračovať v dialógu na najvyššej úrovni aj v budúcnosti,“ povedal.
Predseda slovenskej vlády zdôraznil, že vojna na Ukrajine podľa neho vojenské riešenie nemá. "Prajeme vám čo najrýchlejší mier. Samozrejme, chápem, že musí byť spravodlivý, udržateľný, musíte mať bezpečnostné záruky a predovšetkým musí byť rešpektovaná územná integrita Ukrajiny. A v tomto duchu budeme podporovať všetky mierové iniciatívy, ktoré by mohli smerovať k tomuto cieľu,“ vyhlásil slovenský premiér.
Ukrajina pred mesiacom vyjadrila sklamanie z Ficových tvrdení, že Kyjev by mal konať v záujme odstránenia "fašistických elementov" z radov ukrajinskej armády. Predseda vlády to povedal v príhovore v Seredi.
"V Kyjeve sme sklamaní z vyhlásenia slovenského premiéra Roberta Fica o ukrajinských vojakoch, ktoré ide proti existujúcej úrovni dôvery a spolupráce medzi Ukrajinou a Slovenskom," uviedlo vtedy ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí.
"Všetci hovoríme o fašizme, nacizme, a pritom mlčky tolerujeme, že po Ukrajine pobehujú jednotky, ktoré majú úplne jasné označenie, ktoré je napojené na hnutia, ktoré považujeme dnes za nebezpečné a zakázané. Keďže ide o geopolitický súboj, tak to nikomu nevadí," vyhlásil Fico v Múzeu holokaustu v Seredi pri príležitosti pamätného Dňa obetí holokaustu a rasového násilia.