Predseda vlády Robert Fico. FOTO: TASR/Henrich Mišovič
StoryEditor

Musíme porozumieť minulosti, inak nerozumieme súčasnosti, vraví odborníčka k udalostiam spájaným s holokaustom

12.09.2024, 09:48
Autor:
TASRTASR

Hovorí sa, že bez poučenia sa z dejín je spoločnosť "odsúdená" na to, aby sa história opakovala. Podľa etnologičky je treba hovoriť o tom, čo umožnilo prijatie krokov vedúcich k holokaustu.

Musíme porozumieť minulosti, inak nepochopíme súčasnosť a nemôžeme si plánovať budúcnosť. Udalosti, ktoré sú spojené s holokaustom a odohrali sa na území dnešného Slovenska, majú totiž dosah aj na prítomnosť. Minulosť spoločnosť dobieha vždy, keď je v nejakej kríze. V rozhovore pre TASR to uviedla Monika Vrzgulová z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied v.v.i..

Poukazuje na novú ulicu, ktorá vznikla pri pamätníku v Kremničke, v blízkosti masového vraždenia po potlačení SNP. Nacistickí okupanti a slovenskí kolaboranti tam od konca roka 1944 do jari 1945 zavraždili vyše 700 ľudí. Nerozumie umiestneniu novej zástavby v tesnej blízkosti pietneho miesta, ktoré vzniklo hneď po vojne a bolo priestorom spomienkových stretnutí politikov, príbuzných a verejnosti aj počas komunistického režimu.

"Že v tesnej blízkosti vznikla ulica, poukazuje na vzťah tých, ktorí o tom rozhodli, k našej minulosti. Hovorí to aj o tom, ako pamätné miesto vnímajú súčasní miestni obyvatelia a verejné orgány, ktoré schválili projekt výstavby. Prípad Kremnička nás varuje a upozorňuje, že udalosti z rokov 1944 a 1945 sú pre mnohých ďaleko za mentálnym horizontom ľudí 21. storočia. Neraz nedokážu alebo z pragmatických či ideologických dôvodov nechcú vnímať ich morálny odkaz. Je zrejmé, že vedomosť o minulosti ešte neznamená, že človek automaticky vníma jej význam pre súčasnosť a že ovplyvňuje jeho postoje a správanie," skonštatovala Vrzgulová.

image

Ukrajina vyjadrila sklamanie z výrokov Fica o fašizme v jej armáde

Hovorí sa, že bez poučenia sa z dejín je spoločnosť "odsúdená" na to, aby sa história opakovala. Podľa etnologičky je treba hovoriť o tom, čo umožnilo prijatie krokov vedúcich k holokaustu. Dôležité je poznať, aké argumenty používali vtedy vládni predstavitelia na získanie podpory pre svoju protižidovskú politiku a citlivo vnímať prípadné paralely so súčasnosťou. Počítali s predsudkami a stereotypmi voči židovským obyvateľom, a za ich pomoci vytvárali obraz Židov ako nepriateľov a škodcov, ktorých je potrebné sa zbaviť.

"Keď ľudia cítia neistotu a ohrozenie, ako tomu bolo aj na konci 30. rokov minulého storočia, mnohí majú sklon hľadať vinníka, nepriateľa. V ‘sebaobrane‘ prijímajú ponúkané skratkovité vysvetlenia a riešenia. Tak sa spoločnosť delí na skupiny, ktoré si napokon nedôverujú, nie sú schopné alebo sa nechcú počúvať a už vôbec nie rešpektovať," poznamenala Vrzgulová.

Holokaust ukázal, ako nesmierne krutý vie byť človek. Podľa etnologičky v tej dobe boli ľudia vystavení skúške. A ich správanie a konanie ukázalo, ako málo sú mnohí v skutočnosti odolní voči manipulácii a propagande, či sú vnútorne slobodní alebo konformní. Či mysleli iba na seba a svoje pohodlie, alebo aj na svojich susedov a priateľov, ktorých vládnuci režim označil za nepriateľov a nežiadúcich. "Spoločnosť rozdelená na ‘našich‘ a ‘tých druhých‘, ktorým sú upierané občianske a ľudské práva, sa stáva neslobodnou pre všetkých," podotkla Vrzgulová.

image

Fico použil rétoriku ruskej propagandy: Na Ukrajine bojujú jednotky s nacistickým označením

Preto je tak dôležité hovoriť, aký bol stav v spoločnosti, ktorý umožnil, aby sa udial holokaust. Podľa etnologičky je treba otvorene, nahlas a verejne hovoriť nielen o dobrých skutkoch, ale aj o tom, ako naši predkovia podľahli "zlu". Prečo napríklad časť nežidov využila diskrimináciu Židov vo svoj prospech. Spolupodieľali sa na arizáciách a deportáciách, zabrali pracovné miesta po Židoch a cítili sa diskriminovaní, keď sa niektorí pôvodní vlastníci vrátili a požadovali späť svoj majetok. Tieto javy podľa etnologičky ilustrujú, ako dokáže nedemokratický režim manipulovať ľudí, využiť ich slabosti a dostať ich do situácii, v ktorých nechceli byť.

Aj v súčasnosti môžeme podľa nej pozorovať v našej spoločnosti tendencie niektorých politikov štvať proti sebe skupiny obyvateľov, označovať niektorých za hrozbu pre ostatných. Táto fragmentácia a polarizácia spôsobuje, že sa spoločnosť stáva zraniteľnejšia. "A oslabená, rozoštvaná spoločnosť môže byť zmanipulovaná a zneužitá tými, ktorí sa dostali alebo sú pri moci," dodala Vrzgulová.

01 - Modified: 2024-09-08 16:48:00 - Feat.: 1 - Title: Slovenské protifašistické hnutie upozorňuje na súčasné snahy o rozdeľovanie 02 - Modified: 2024-08-31 10:15:37 - Feat.: 1 - Title: Útokom Nemecka na Poľsko sa pred 85 rokmi začala druhá svetová vojna. Tretia ríša chcela ovládnuť Európu 03 - Modified: 2024-08-16 13:27:11 - Feat.: 1 - Title: Magát obhajoval na súde knihu Židokracia. SIS ju s rezortom kultúry zaradila medzi rizikové, stále sa predáva 04 - Modified: 2024-08-04 20:07:00 - Feat.: 1 - Title: Vandali v Holandsku natreli sochu Anny Frankovej červeným nápisom Osloboďte Gazu 05 - Modified: 2024-08-02 20:32:51 - Feat.: 1 - Title: Rómsky holokaust zasahuje do súčasnosti, nevraživosť má nové formy, tvrdí splnomocnenec pre rómske komunity
01 - Modified: 2024-11-15 17:31:00 - Feat.: - Title: SAV rozširuje program Kreatívna veda, ktorý poskytuje nástroje pre školy 02 - Modified: 2024-11-15 09:10:00 - Feat.: - Title: Varšavskí povstalci heroicky vzdorovali nacistom dva mesiace. Stalin im nepomohol, chcel ich nechať vykrvácať 03 - Modified: 2024-10-22 07:36:27 - Feat.: - Title: Zomrela 95-ročná Helga Feldnerová-Busztinová, ktorá prežila holokaust 04 - Modified: 2024-10-20 05:42:00 - Feat.: - Title: Vo veku 98 rokov zomrel izraelský historik skúmajúci holokaust Jehuda Bauer 05 - Modified: 2024-10-09 21:06:31 - Feat.: - Title: V Británii zomrela žena, ktorá prežila holokaust a vzdelávala mladých na TikToku
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
22. november 2024 04:31