Šéf SIS Pavol Gašpar. FOTO: TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

SIS si mala zaobstarať špionážny softvér Pegasus, ministri to odmietajú. PS hovorí o ohrození demokracie

04.09.2024, 13:44
Autor:
ČTKČTKTASRTASR

Predseda poslaneckého klubu PS a člen Osobitného kontrolného výboru Národnej rady na kontrolu činnosti SIS Martin Dubéci považuje možnosť takéhoto zásahu do súkromia občanov za bezprecedentnú.

Slovenská informačná služba a ďalšie bezpečnostné zložky na Slovensku majú podľa Denníka N najnovšie zrejme k dispozícii špionážny softvér umožňujúci získať kontrolu nad mobilnými telefónmi a inými elektronickými zariadeniami.

Denníku to potvrdili štyri rôzne zdroje s väzbami na bezpečnostnú komunitu. Minister vnútra uviedol, že o nákupe takéhoto systému nemá informácie, iný člen vlády vec verejne odmietol ako nezmysel.

Štátne orgány podľa zdrojov denníka systém zakúpili len nedávno, ide zrejme o izraelský spyware Pegasus. Hovorkyňa SIS Zuzana Morávková informácie nepotvrdila ani nevyvrátila.

Ministri nákup popreli

Podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu o záležitosti hovorili členovia kabinetu na dnešnom rokovaní vlády, nákup spomínaného zariadenia ale minister poprel.

Podľa Denníka N jeden zo zdrojov dokonca tvrdí, že systém v septembri prešiel z testovacej do plnej prevádzky. Túto informáciu nepriamo potvrdil aj poslanec za stranu Sloboda a Solidarita a člen výboru na kontrolu Vojenského spravodajstva Juraj Krúpa, keď na tlačovej konferencii v utorok povedal, že si SIS pred nedávnom zaobstarala nové systémy, vďaka ktorým sa vie nabúrať do telefónov a iných elektronických zariadení a ktoré postupne spúšťa.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok na tlačovej konferencii povedal, že o nákupe systému Pegasus nemá žiadne informácie, a spochybnil pravdivosť článku Denníku N.

"Hovorili sme o tom na vláde. Je to absolútny nezmysel. K žiadnemu takémuto nákupu nedošlo," povedal Taraba novinárom po rokovaní kabinetu.

Sledovali aj španielskeho premiéra

Softvér Pegasus vyvinula izraelská spoločnosť NSO Group, slúžiť mal na sledovanie zločincov a teroristov. Firma a tiež izraelská agentúra pre kontrolu vývozu obranných technológií zdôrazňujú, že program predávajú len prevereným vládam.

V minulých rokoch však médiá informovali, že program bol zneužitý na sledovanie asi tisíc novinárov, predstaviteľov opozície či vysokých predstaviteľov v zhruba 50 krajinách.

Program Pegasus podľa vyšetrovateľov umožňuje skrytý prístup k údajom uloženým v telefóne, skryté spustenie mikrofónu či kopírovanie webových stránok, ktoré si prezeral užívateľ telefónu.

Pegasus bol v minulosti vo veľkom použitý napríklad v Poľsku. V apríli tohto roku poľský minister spravodlivosti Adam Bodnar povedal, že Pegasus bol v rokoch 2017 až 2022, teda v čase vlády strany Právo a spravodlivosť, nasadený proti 578 osobám a že ho používali tri rôzne vládne agentúry: protikorupčný úrad a tiež civilná a vojenská kontrarozviedka.

V apríli 2024 španielsky najvyšší súd obnovil vyšetrovanie používania špionážneho programu Pegasus na sledovanie premiéra Pedra Sáncheza a ďalších španielskych politikov.

Podľa zistení vyšetrovateľov bol mobilný telefón Sáncheza napadnutý špionážnym programom päťkrát od októbra 2020 do decembra nasledujúceho roka. Užívatelia programu stiahli z premiérovho telefónu niekoľko gigabajtov dát. Špionážny program niekto použil aj na sledovanie telefónov vtedajších ministrov vnútra, obrany a pôdohospodárstva. V júli 2023 španielsky súd zastavil vyšetrovanie kauzy s odôvodnením, že izraelské úrady na vyšetrení veci opakovane odmietli spolupracovať.

Ohrozenie demokracie

Možné získanie špionážneho nástroja Pegasus tajnou službou zásadným spôsobom ohrozuje podľa opozičného hnutia Progresívne Slovensko (PS) demokraciu.

Uviedlo to v reakcii s odvolaním sa na medializované informácie. Slovenská informačná služba (SIS) uviedla, že nemôže v tejto veci poskytnúť akékoľvek informácie.

Predseda poslaneckého klubu PS a člen Osobitného kontrolného výboru Národnej rady na kontrolu činnosti SIS Martin Dubéci považuje možnosť takéhoto zásahu do súkromia občanov za bezprecedentnú.

"Ak tajná služba naozaj disponuje týmto potenciálne nebezpečným a veľmi kontroverzným nástrojom, znamená to ohrozenie súkromia každého občana. A keď pri tom nemá žiadnu kontrolu, je to zásadné ohrozenie demokratických princípov," tvrdí poslankyňa parlamentu Zuzana Števulová (PS).

Hovorkyňa SIS Zuzana Morávková uviedla, že metódy, formy a prostriedky spravodajskej činnosti vrátane informačno-technických prostriedkov sú utajovanou skutočnosťou.

"Z uvedeného dôvodu nie je možné, vzhľadom na existenciu zákonnej prekážky, poskytovať v tejto veci akékoľvek informácie," doplnila.

01 - Modified: 2024-09-13 12:18:37 - Feat.: - Title: Gašpar reaguje na výhražné emaily: Národné bezpečnostné analytické centrum je v čiastočnej pohotovosti 02 - Modified: 2024-09-11 14:37:32 - Feat.: - Title: PS kritizuje viaceré legislatívne návrhy z dielne rezortu školstva 03 - Modified: 2024-09-10 22:00:00 - Feat.: - Title: Inteligentné špionážne systémy sa dokážu učiť a prispôsobovať v reálnom čase. Platí to aj o Pegase (ROZHOVOR) 04 - Modified: 2024-09-10 14:13:04 - Feat.: - Title: Kolíkovú ani Šipoša neschválime. Za nefunkčnosť výborov môže opozícia, tvrdí Gašpar 05 - Modified: 2024-09-10 13:34:07 - Feat.: - Title: ANALÝZA: Fico ho odmieta, v Poľsku ho údajne použil Kaczynski. Ako tajomný Pegasus desí užívateľov mobilov?
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
13. september 2024 14:19