Príhovory troch najvyšších ústavných činiteľov, prezidenta, predsedu parlamentu a vlády, sú na oslavách výročia Slovenského národného povstania obvyklé. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.
Vystúpenia ústavných činiteľov
Traja najvyšší ústavní činitelia na oslavách podľa Hrabka vystupujú z titulu svojej ústavnej funkcie a nie straníckej príslušnosti. "Pokladám za prirodzené, že vystúpia. Nevnímam to ako stranícku politiku," poznamenal.
Napriek tomu sa podľa neho nedá vylúčiť, že niektorý rečník využije priestor svojho prejavu aj na robenie politiky. "Osobne to očakávam najskôr od prejavu premiéra Roberta Fica," odhadol Hrabko.
Vláda podľa neho využila svoj vplyv na prípravu scenára osláv na to, aby do programu zaradila aj prezentácie niektorých ministerstiev. Tento rozmer osláv podľa Hrabka viac súvisí so snahou vlády propagovať svoje výsledky ako s odkazom SNP.
Hodnotenie udalostí roku 1968 zo strany slovenských politikov, ktoré zverejnili 21. augusta pri príležitosti 56. výročia vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na naše územie, vníma Hrabko ako v podstate konsenzuálne. "Čo sa týka politických strán, to vydiskutované je. Nepoznám relevantnú politickú stranu, ktorá by dnes ten vpád vojsk obhajovala," povedal.
Rozdiely bolo podľa neho cítiť v tom, aké ponaučenie si tá-ktorá strana z tohto historického vývoja zobrala. "Ale pohľad na samotnú inváziu sa mi zdal byť ustálený," konštatoval.
Zmeny v školstve
Minister školstva Tomáš Drucker na tlačovej konferencii za účasti predstaviteľov školstva, samosprávy, odborov, aj zamestnávateľov prezentoval začiatok rozsiahlej školskej reformy, ktorý symbolicky nazval Nežnou revolúciou vo vzdelávaní. "Ak sa naozaj dohodol so všetkými zainteresovanými, je to správny krok," reagoval Hrabko.
Zároveň upozornil, že parlament môže v priebehu rokovania zákony aj výrazne pozmeniť. "Vecne je to dohodnuté so všetkými partnermi, ale treba si počkať, aký bude výsledok," upozornil.
Po vstupe zákonov do účinnosti zasa podľa neho začne plynúť doba, keď prax postupne ukáže slabé miesta novej legislatívy. "Môžu nastať aplikačné problémy, ktoré dnes nikto nepredpokladá. Ale ak budú aj po rokovaní parlamentu všetci zainteresovaní spokojní s výsledkom, nájdu potom aj spôsob, ako sa vyrovnať s aplikačnými problémami," dodal Hrabko.