Slovenský prezident Peter Pellegrini. FOTO: TASR/PAP
StoryEditor

Pellegrini odklepol doživotnú rentu Ficovi. Prezident podpísal lex atentát

10.07.2024, 13:06
Autor:
TASRTASR

Zákaz zhromaždení bude po novom platiť aj v okruhu 50 metrov od sídla prezidenta, vlády či všeobecného súdu. Zakázané bude zhromaždenie, pri ktorom môže dôjsť k stretu s účastníkmi skôr oznámeného zhromaždenia.

Na Slovensku sa zavedú nové dôvody na zákaz zhromaždenia. Najvyšší ústavní činitelia budú mať na základe stanovených podmienok nárok na doživotnú rentu a právo na nehnuteľnosť. Vyplýva to z lex atentát, čiže zákona o niektorých opatreniach na zlepšenie bezpečnostnej situácie na Slovensku, ktorý ešte v pondelok 8. júla podpísal prezident Peter Pellegrini. 

Nejde o bezpečnosť, renta pre premiéra je politická, pripustil v HNtelevízii poslanec Smeru Tibor Gašpar.

Kancelária prezidenta o tom informuje na svojom webe. Parlament o zákone rokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Nová legislatíva má byť účinná od 15. júla.

image

Nejde o bezpečnosť, renta pre premiéra je politická. Lex atentát nie je posledný zákon k útoku, tvrdí Gašpar

Obmedzenie zhromaždení

Zakáže sa rušiť výkon práva pokojne sa zhromažďovať. Zhromaždenie sa po novom zakáže, ak sa má konať v blízkosti obydlia osoby, ktorej zamestnanie, povolanie alebo funkcia priamo súvisia s účelom zhromaždenia a zvolávateľ nesúhlasil so zmenou miesta. Zakázané bude aj zhromaždenie v oblasti určenej prevažne na bývanie a nejde o námestie, park, trhovisko alebo iné obdobné miesto a mohlo zasiahnuť do práva na súkromie alebo k zásahu do pokojného užívania obydlia väčšieho počtu osôb.

Zákaz zhromaždení bude po novom platiť aj v okruhu 50 metrov od sídla prezidenta, vlády či všeobecného súdu. Zakázané bude zhromaždenie, pri ktorom môže dôjsť k stretu s účastníkmi skôr oznámeného zhromaždenia, v dôsledku čoho sa nebude dať zabezpečiť riadny a pokojný priebeh týchto zhromaždení a ak medzi zvolávateľmi nedošlo k dohode o úprave času alebo miesta konania zhromaždení, ako aj vtedy, ak verejný poriadok nebude možné zabezpečiť žiadnymi menej rušivými opatreniami. Policajný zbor bude povinný informovať obec o konkrétnych dôvodoch na zákaz zhromaždenia.

Prezident, predseda parlamentu a premiér budú mať priznané právo na "primerane vybavenú nehnuteľnosť". Podmienka vzniku práva na tzv. doživotnú rentu bude naviazaná na trvanie funkčného obdobia prezidenta. Šéf parlamentu a predseda vlády, ktorí budú vo funkcii po dobu dvakrát dlhšiu, ako je funkčné obdobie prezidenta, budú mať právo na doživotný plat. 

image

Fico prišiel na vládu s paličkou. Prepáčte, že som prežil, odkázal

Nové ubytovanie

Jediný, kto aktuálne spĺňa nové podmienky na doživotnú rentu s výnimkou hláv štátu, je súčasný premiér Robert Fico. 

Ubytovanie pre troch najvyšších ústavných činiteľov má zabezpečovať rezort vnútra. Pripraviť sa má zoznam konkrétnych nehnuteľností vhodných na ubytovanie ústavných činiteľov, ktoré budú vyhovovať z hľadiska bezpečnosti.

"Ak ministerstvo vnútra vyhodnotí, že z ubytovaní, ktoré prichádzajú do úvahy, nejaké konkrétne vyhovuje bezpečnostným požiadavkám, bude ústavný činiteľ z dôvodu ochrany povinný takéto ubytovanie využívať," píše sa v schválenom materiáli.

image

Vracia sa naplno do práce? Ficovi sa kopí program, no ani tak nie je nič isté

Dve výnimky

Právo na doživotný plat by sa malo realizovať s dvomi výnimkami. Prvou je prípad, ak osoba začne vykonávať inú ústavnú funkciu. Vtedy sa súbeh rieši pozastavením vyplácania doživotného platu počas tohto výkonu. Druhým prípadom je odsúdenie za úmyselný trestný čin, ktoré z dôvodu závažnosti konania znamená zánik práva na doživotný plat.

Ochrana sa bude poskytovať aj všetkým predsedom politických strán a hnutí, ktoré v ostatných voľbách získali zastúpenie v NR SR, pokiaľ sú poslancami a pokiaľ sa im neposkytuje ochrana z dôvodu výkonu inej funkcie ústavného činiteľa. Ochranu bude mať aj generálny prokurátor a predseda Ústavného súdu SR. Minister vnútra má do 12. septembra zanalyzovať súčasné postupy pri ochrane ústavných činiteľov a určených objektov. Má takisto pripraviť návrhy opatrení na zvýšenie kvality poskytovania ochrany.

01 - Modified: 2024-07-01 17:30:00 - Feat.: 0 - Title: Bizarný obchod s hotelom, drahé záplavy a Gašpar o politickom rozhodnutí (Brífing HN) 02 - Modified: 2024-07-01 13:38:41 - Feat.: 1 - Title: Opozícia podala podnet na Ústavný súd. Pellegrini zlyhal už v prvom teste, kritizuje hlavu štátu Šimečka 03 - Modified: 2024-06-29 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Výroky politikov: Opozícia hovorí o zneužití atentátu na Fica. Smer odkazuje, že zákon nikoho neobmedzuje 04 - Modified: 2024-06-27 15:30:52 - Feat.: 1 - Title: Gašpar odmieta, že lex atentát obmedzuje právo na zhromažďovanie, má vytvoriť bezpečné prostredie 05 - Modified: 2024-06-27 14:25:04 - Feat.: 1 - Title: Mimovládka vyzýva Pellegriniho, aby vetoval zákon lex atentát 06 - Modified: 2024-06-27 12:57:00 - Feat.: 1 - Title: Obsahuje všetko, len nie bezpečnostné opatrenia. SaS nesúhlasí s prijatím novely lex atentát 07 - Modified: 2024-06-27 10:22:08 - Feat.: 1 - Title: Poslanci rozhodli. Schválili balík opatrení lex atentát
01 - Modified: 2024-07-12 15:02:36 - Feat.: - Title: Chmelár kritizuje postoj Slovenska na samite NATO: Fico zabudol, že je premiér. Veľmociam musíme byť na smiech 02 - Modified: 2024-07-11 21:15:18 - Feat.: - Title: Podpora pre Ukrajinu narastá, Slovensko bude poskytovať spravodlivý podiel v NATO, tvrdí Pellegrini 03 - Modified: 2024-07-11 14:10:41 - Feat.: - Title: Stane sa Banáš poradcom Pellegriniho? Ja sa nikam netlačím. Oslovil ma prezident, nie ja jeho, vraví pre HN 04 - Modified: 2024-07-11 11:29:10 - Feat.: - Title: Sme pripravení prispieť na balík pomoci Ukrajine, vyhlásil Pellegrini. Suma sa blíži k 105 miliónom eur 05 - Modified: 2024-07-10 17:18:52 - Feat.: - Title: Viac techniky pre Ukrajinu znamená, že nám nezostane dosť, povedal Pellegrini o rozhodnutí NATO
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
12. júl 2024 18:34