Kto je na vine, že Slovensko má takú nízku zaočkovanosť? Vraj za to môže čiastočne pandémia koronavírusu, lebo vtedy bola prístupnosť k zdravotnej starostlivosti obmedzená. Potom sú tu však aj iné dôvody, ako napríklad fakt, že ľudia sa ochoreniami ako osýpky prestali zaoberať a nevnímajú ich viac ako hrozbu.
„A potom sú tu sociálne médiá plné rôznych hoaxov, ktoré vyvolávajú strach z očkovania. Majú za cieľ prilákať k sebe ľudí na základe emócií a strach o zdravie dieťaťa je tou najúčinnejšou emóciou. S ľuďmi, ktorí tomu podľahnú, sa potom ľahko manipuluje aj v iných otázkach,“ menuje ďalší dôvod Zuzana Krištúfková, prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti a vedúca Katedry epidemiológie na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave.
Krištúfková hovorí, že rodičov, ktorí o dieťa majú strach, neodsudzuje, má pre obavy porozumenie. Dôležité však je, ako so svojím strachom v konečnom dôsledku naložia a či budú dbať na odborné pokyny pediatrov.
Denne sa totiž v našej krajine očkuje stovka detí, celosvetovo tisícka, a ak by bolo skutočne očkovanie natoľko nebezpečné, ako nás chcú presvedčiť jeho odporcovia, už dávno by sa nevykonávalo.
Imunitné diery
Zostáva vám 74% na dočítanie.